mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Pełne odliczenie VAT-u od 2007 roku

Pełne odliczenie VAT-u od 2007 roku

Ministerstwo Finansów przedstawiło swój projekt zmian podatkowych. Wynika z niego, iż przy nabyciu każdego samochodu będzie przysługiwać pełne odliczenie podatku VAT, jednak w zamian pojawi się ryczałtowe opodatkowanie prywatnego użytkowania aut firmowych.

Pełne odliczenie VAT-u od 2007 roku

Obecnie obowiązujący system odliczania podatku VAT w przypadku zakupu lub nabycia w drodze leasingu dyskryminował większość pojazdów. Poza autami ciężarowymi (dmc powyżej 3,5 tony) 100-proc. odliczenie VAT-u przysługuje jedynie w przypadku samochodów dostawczych, do których zaliczane były te z jednym rzędem siedzeń i przestrzenią bagażową oddzieloną trwałą przegrodą. W przypadku dwóch lub większej liczby rzędów, pełne odliczenie VAT przysługuje tylko wówczas, gdy długość przestrzeni bagażowej, także oddzielonej trwałą przegrodą, jest dłuższa niż połowa długości wewnątrz auta. Odliczenie całego VATu jest także możliwe przy zakupie pojazdów specjalnych, z odkrytą przestrzenią ładunkową, z konstrukcyjnie oddzielonymi kabiną i częścią ładunkową oraz do przewozu minimum 10 osób z kierowcą.

Nowe przepisy, które wejdą w życie najprawdopodobniej od 1 stycznia 2007 r., pozwolą odliczyć cały VAT przy nabyciu także każdego samochodu osobowego. W tym celu też została stworzona jednolita definicja samochodu osobowego, która będzie obowiązywać we wszystkich trzech ustawach podatkowych (PIT, CIT oraz VAT). Wg niej przez samochód osobowy rozumie się pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Nie zmienią się przepisy dotyczące możliwości odliczania podatku VAT zawartego w cenie benzyny. Taka możliwość będzie istniała tylko wobec tych pojazdów, co dzisiaj.

Nowością będzie wprowadzony zryczałtowany podatek od prywatnego użytkowania samochodu firmowego, który jest wymagany przepisami VI Dyrektywy VAT Rady i funkcjonuje już w większości państw członkowskich UE. Podstawą miesięcznego opodatkowania VAT ma być część wartości samochodu w wysokości 0,5%.

Z pewnością zmiana przepisów wywoła lekkie ożywienie na rynku aut nowych w Polsce, choć nie można oczekiwać jakichś gwałtownych wzrostów sprzedaży. Przede wszystkim z tego powodu, iż korzyści osiągną jedynie przedsiębiorcy, którzy w większości, mimo niekorzystnych przepisów, i tak posiadają już przynajmniej jeden samochód. Nie ma co oczekiwać, iż nagle wszyscy zdecydują się na zwiększenie lub wymianę swoich flot.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.