mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > PiS i SLD o najważniejszych problemach motoryzacji

PiS i SLD o najważniejszych problemach motoryzacji

Przed miesiącem opublikowaliśmy odpowiedź Platformy Obywatelskiej na sześć pytań dotyczących najważniejszych problemów, przed którymi stoi polska motoryzacja. Dziś przedstawiamy stanowisko w tym samym temacie dwóch kolejnych największych partii politycznych w naszym kraju - Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

PiS i SLD o najważniejszych problemach motoryzacji
Przeszło 3 miesiące temu Związek Dealerów Samochodów wraz z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego, Polską Izbą Motoryzacji i Związkiem Polskiego Leasingu wystosował do wszystkich partii politycznych list z prośbą o ustosunkowanie się do sześciu zagadnień istotnych dla przyszłości branży motoryzacyjnej w Polsce. W dokumencie pod tytułem "6 pytań o polską motoryzację" znalazły się następujące pytania:

1. Czy dana partia jest za wprowadzeniem pełnego odliczenia lub znaczącego zwiększenia kwoty odliczenia podatku VAT od samochodów nabywanych lub leasingowanych przez przedsiębiorców?

2. Czy dana partia jest za zastąpieniem obecnego podatku akcyzowego podatkiem uzależnionym od parametrów ekologicznych (tzw. podatek ekologiczny)?
   
3. Czy dana partia jest za wprowadzeniem zmian w systemie kontroli pojazdów?

4. Czy dana partia jest za wprowadzeniem zmian prawa promujących pojazdy o niskiej emisji CO2?
   
5. Czy dana partia jest za ułatwieniami w rejestracji pojazdów?
   
6. Czy dana partia jest za zmianami prawa likwidującymi "szarą strefę" w naprawach pojazdów?

Prawo i Sprawiedliwość

- Jesteśmy za wprowadzeniem co najmniej znaczącego zwiększenia kwoty odliczenia VAT od samochodów nabywanych lub leasingowanych przez przedsiębiorców do prowadzenia działalności oraz pełnego odpisu amortyzacyjnego przy jednoczesnym opodatkowaniu prywatnego użycia pojazdów służbowych.

- Polska gospodarka dotychczas poniosła duże ciężary przystosowania do polityki ekologicznej Unii. Polityka ta nie przynosi oczekiwanych efektów ekologicznych natomiast powoduje zmniejszenie konkurencyjności gospodarki europejskiej. Zważywszy, że samochody spełniające wysokie normy ekologiczne są także znacznie droższe, jesteśmy ostrożni jeśli idzie o nakłanianie polskiego społeczeństwa do zakupu takich samochodów.

- Prawo i Sprawiedliwość podczas sprawowania władzy dążyła efektywnie do ograniczenia biurokacji. Działania te będą przez nas kontynuowane.

- Prawo i Sprawiedliwość jest jedyną partią, która podczas sprawowania władzy zwalczała szarą strefę w życiu gospodarczym i społecznym. Będziemy to robić w dalszym ciągu.

Sojusz Lewicy Demokratycznej
W odpowiedzi na pismo organizacji gospodarczych reprezentujących branżę motoryzacyjną w naszym kraju informujemy, że ... podzielając słuszność sformułowanych przez Państwa postulatów oraz znaczenie rozwoju przemysłu motoryzacyjnego  dla kondycji gospodarki narodowej - posłowie naszego klubu popierają zgłoszone przez Państwa propozycje i w odniesieniu do wszystkich sześciu postawionych kwestii nasze stanowisko jest akceptujące.

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Komentuj:

Aldik 2011-09-09

Po za ułatwieniem rejestracji to ja bym się raczej bał - bo jak wprowadzą podatek ekologiczny to większość polaków odstawi swoje auta na parkingi bo nie będzie ich stać na ich opłacenei...

~chychak 2011-09-05

niestety macie rację moi Panowie

aaa 2011-09-03

Co kosztują polityczne obietnice? Obiecującego nic, bo za czas pracy polityka płacimy my, podatnicy. Nie zmieni się nic.

marko1 2011-09-03

moim zdaniem nic nieznaczące deklaracje

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.