mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Pieszy z obowiązkowymi odblaskami

Pieszy z obowiązkowymi odblaskami

Piesi, czyli najmniej chronieni, albo wręcz w ogóle nie chronieni, uczestnicy ruchu drogowego, mają marne szanse na wyjście bez szwanku w razie uderzenia przez szybko jadące auto. Ryzyko takiego zdarzenia wzrasta zwłaszcza po zmroku i poza obszarem zabudowanym. Pojawił się zatem pomysł, by w takich warunkach pieszy obowiązkowo używał elementów odblaskowych.

Pieszy z obowiązkowymi odblaskami
Statystyka nieubłagalnie potwierdza, iż to właśnie piesi najczęściej giną na polskich drogach. W 2011 roku ponad 27 proc. wypadków stanowiło najechanie na pieszego, zginęło w nich 1.408 osób, czyli niemal jedna trzecia wszystkich śmiertelnych ofiar na drogach naszego kraju, zaś ponad 3,5 tys. (prawie 28 proc.) pieszych odniosło poważne obrażenia. W 2011 r. osoby piesze spowodowały ponadto 4.377 wypadków, w których zginęły 754 osoby.

Znaczny odsetek ofiar to osoby poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg. W porze nocnej na drogach nieoświetlonych w co 4 wypadku ginie człowiek, podczas gdy w porze dziennej w co dziewiątym wypadku. Powodem tragedii jest nie tylko nieostrożność kierujących pojazdami, lecz nade wszystko brak możliwości zauważenia osoby poruszającej się przy krawędzi jezdni. W wielu przypadkach, szczególnie przy trudnych warunkach atmosferycznych i ograniczonej widoczności, kierowca zauważa pieszego w momencie, w którym właściwa reakcja jest praktycznie niemożliwa, a przynajmniej wiąże się z koniecznością wykonania manewru mogącego stanowić zagrożenia zarówno dla niego, jak i innych uczestników ruchu.

Obecne przepisy (prawo o ruchu drogowym) nakazują, by jedynie najmłodsi piesi (do 15. roku życia) zakładali obowiązkowo elementy odblaskowe w czasie poruszania się po drogach po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Czy to się zmieni? Do Sejmu trafił projekt nowelizacji kodeksu drogowego, który zakłada, że powyższy obowiązek ma dotyczyć wszystkich pieszych. Ma to wydatnie przyczynić się do zwiększenia widoczności pieszego po zmroku, a także przy gorszych warunkach pogodowych. Według pomysłodawców zmian (SLD) koszty wyposażenia w elementy odblaskowe (kamizelka, opaska itp.). są kosztami znikomymi i nie stanowią bariery uniemożliwiającej ich nabycia przez przeciętnego obywatela. Najważniejszym skutkiem regulacji ma być zmniejszenie liczby osób ginących każdego roku na drogach z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami.

Podobne wiadomości:

Pakowanie walizek - jak bezpiecznie to robić cz.2

Pakowanie walizek - jak bezpiecznie to robić...

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Viktorr 2013-02-22

Ciężko wyegzekwować przepis, praktycznie trzeba by nosić to ze sobą non stop, nigdy nie wiadomo, czy nie będziesz zmuszony iść poboczem, szczególnie na wsi;)

oskar88 2013-01-29

Bo o dzieci zawsze dba się bardziej, a dorosły myśli, że mu się nic nie stanie. Ja i tak nie wierzę, że każdy zacznie chodzić w odblasku, dziś widziałem gościa kompletnie bez świateł na rowerze a w ręku trzymał latarke. MASAKRA!

~cvb 2013-01-11

mieszkam w małym miasteczku w północno zachodniej Polsce, w bardzo bliskiej odległości (niecały kilometr) są dwie wioski. Dzieci z tych miejscowości chodzą na piechotę do mojej mieściny do szkoły, często właśnie po zmroku. Mogę Was zapewnić, że za każdym razem widzę, że mają rózne odblaski przy swojej odzieży/tornistrze. Tak więc chyba tragicznie pod tym względem nie jest, jeśli mowa o dzieciach

~chychak 2013-01-11

popieram zdanie przedmówcy, nic dodać, nic ująć, dziwię się, że to w naszym państwie nie funkcjonuje już od lat. Co więcej, takie odblaski zapewne mogłyby nic nie kosztować zwykłych obywateli, przecież już teraz jest mnóstwo różnych akcji, podczas których rozdaje się takie w formie gadżetów, tylko ludziska to albo wyrzucają, albo chowają głęboko do szafy i zapominają o istnieniu. Co więcej jest mnóstwo rzeczy - tornistry, plecaki, kurtki, buty, które mają wszyte już odblaskowe elementy, więc nie powinno być żadnych problemów z dostępnością ich

~driver 2013-01-10

popieram, nie ma nic gorszego jak sytucja, gdy jadąc przepisowe 80-90 km/h nagle wyłania ci się na poboczu pieszy, zero szans na reakcje i jeśli nie idzie on faktycznie poboczem to różnie może być

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando