mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Pijani kierowcy bez samochodów!

Pijani kierowcy bez samochodów!

Propozycje zmian w Kodeksie Karnym, zaostrzające ogólnie kary dla przestępców, nie ominęły także i kierowców. Prowadzący samochód po pijanemu będą musieli się liczyć nawet z utratą auta.

W projekcie nowelizacji Kodeksu Karnego, który trafił już do konsultacji społecznych i został przyjęty przez Radę Ministrów, sankcje stosowane wobec pijanych kierowców będą bardziej surowe. Przede wszystkim sądy będą obligatoryjnie zmuszone do orzekania przepadku samochodu prowadzonego przez sprawcę wypadku, jeżeli był on pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo uciekł z miejsca wypadku. W przypadku, kiedy pijany i zatrzymany kierowca nie jest właścicielem auta, orzeczenie będzie dotyczyło przepadku równowartości pojazdu. W przypadku np. współwłasności auta sądy będą orzekały przepadek udziału bądź równowartości udziału należącego do sprawcy.
 
W szczególnych tylko przypadkach, np. przy niewielkim stopniu nietrzeźwości przy jednoczesnej wysokiej wartości prowadzonego samochodu, sądy będą mogły orzekać zamiast przepadku auta nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Ofiarom Przestępstw.
 
Ponadto, projekt przewiduje obowiązkową publikację wizerunków nietrzeźwych kierowców, sprawców wypadków. Nowy środek karny w postaci opublikowania wizerunku sprawców ma przyczynić się do zwiększenia represyjności kary.
 
 
 

 

Komentuj:

~grzechu79 2007-05-22

snickers1980 co do twojej wypowiedzi do tira - jak nie stać go na 600 tyś za towar to niech nie pije!!!!!!!!!!!

~Mayster 2007-05-20

To Ty pomyśl logicznie, KIEROWCA MUSI BYĆ TRZEŹWY. Jeśli jedzie po pijanemu niech płaci. Jak stać go na S-klase to zapłaci wiecej, jak stać tylko na malucha to mniej. Jak jeździ tirem to tymbardziej powinien jeździć trzeźwo bo to nie maluch i może nim o wiele więcej szkód narobić niż osobówką. Takie absurdalnie wysokie kary zwykle spowodują ze taki "kierowca" zastanowi sie ponownie zanim wsiadziepo pijanemu za kierownice.

~snickers1980 2007-05-03

chyba kogos w tym kraju troche ponioslo a moze nawet wiecej niz tylko troche. ciekawe jak zaplaci kierowca za rownowartosc zestawu drogowego tzw tira niezadko powyzej 600 tys zl. czy ktos potrafi w tym kraju potrafi pomyslec obiektywnie i realnie

~Kierowca z pn Wielkopolski 2007-05-03

Nareszcie być może dotrze coś do główek "miłośników" kieliszka (używki) i kierownicy, że jadąc po ... są potencjalnymi ZABÓJCAMI. W takiej sytuacji przepadek samochodu (lub równowartości), to tylko namiastka należnej kary. W pełni podpisuję się ZA publikacją wizerunków nietrzeźwych kierowców.

~buntownik 2007-04-26

otuż to, wpierw zabrac poslom, a ze to np. nie ich samochody to niech bulą po 100 tys zl, bo pewno gorszymi autami sie nie rozbijaja

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.