mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Pijany nie zawsze straci prawko

Pijany nie zawsze straci prawko

Jazda rowerem pod wpływem alkoholu nie będzie musiała już skończyć się utratą prawa jazdy, jak to jest obecnie. Stosowne zmiany w Kodeksie Karnym, wymuszone przez wcześniejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, zostały przyjęte w czwartek przez Sejm.

Pijany nie zawsze straci prawko
W obecnym stanie prawnym pijani rowerzyści nie są traktowani w takim samym stopniu jak kierowcy samochodów prowadzący pod wpływem alkoholu. Na czym ten stan rzeczy polega? Mówiąc w największym skrócie, polega on na tym, że nietrzeźwi kierowcy pojazdów niemechanicznych, czyli głównie rowerów, obligatoryjnie poddani są surowszym środkom karnym niż nietrzeźwi kierowcy pojazdów mechanicznych.

Wykształciła się bowiem powszechna praktyka orzekania wobec nietrzeźwych rowerzystów, obok kary zasadniczej, dwóch kar dodatkowych. Pierwszą jest obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że zatrzymany pijany jadący na rowerze, utraci swoje uprawnienia do prowadzenia nie tylko samochodów osobowych ale także np. ciężarówek, oczywiście o ile takie uprawnienia posiada.

Przy okazji, już fakultatywnie, jednak tak przyjęło się w praktyce orzecznictwa sądowego, pozbawia się go prawa do kierowania rowerem. Taka sytuacja nie grozi pijanym kierowcom samochodów czy ciężarówek, którzy zgodnie z prawem będą mogli siąść na rower.

Taka nierówność wobec prawa nie spodobała się Trybunałowi Konstytucyjnemu, który wskazał, że przepis ten jest niezgodny z konstytucją. Rowerzysta popełnił czyn o mniejszej szkodliwości społecznej w porównaniu do analogicznego występku kierowcy samochodu, a przy tym został surowiej ukarany za ten czyn. Senatorowie przygotowali więc projekt stosownych zmian, który zyskał aprobatę Ministerstwa Sprawiedliwości oraz sejmowej komisji ds. zmian w kodyfikacjach.

Zgodnie z przyjętymi zmianami sądy będą mieć pewną dowolność w orzekaniu kary dla prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Będą mogły decydować o zabraniu uprawnień do prowadzenia wszelkich pojazdów, bądź tylko pojazdów określonego rodzaju. Czyli np. prowadząc samochód w stanie nietrzeźwym będzie można stracić prawo jazdy tylko na samochody, a wsiadając na rower po kilku piwach, możemy liczyć, że zostanie nam zabrane uprawnienie do prowadzenia rowerów. O wyborze kary będzie decydować sąd po rozważeniu wszelkich okoliczności.

Jak tłumaczy Zbigniew Wrona, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w przypadku przestępstwa popełnionego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego będzie orzekany obligatoryjnie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, czyli mamy alternatywę w zależności od okoliczności zdarzenia, również od sylwetki sprawcy, od tego, czy to pierwszy raz, czy jest jednak większy problem z tym człowiekiem. Jeżeli ma on jakiś problem związany z nadużywaniem alkoholu, z jakimś nałogiem, oczywiście należy się spodziewać, że będą to wszelkie pojazdy, ale jeżeli nie będzie tych okoliczności, to sprawca może liczyć na to, że będzie zakaz prowadzenia akurat tego pojazdu, który prowadził w stanie nietrzeźwości.

Proponowane zmiany, jak mało które, uzyskały poparcie wszystkich ugrupowań w Sejmie. We wczorajszym głosowaniu za przyjęciem nowelizacji było 368 posłów. Żaden nie był przeciw, żaden też się nie wstrzymał.

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Komentuj:

~bzyku 2010-11-26

pewno jak w większości przypadków nie wiedzieli nawet że taki kretynizm uchwalili

~fgfgfg 2010-11-26

to gdzie wszyscy byli jak ten kretynizm uchwalali.......

~bARt 2010-11-26

a ja mam skuter i jeżdzę na dowód osobisty. też mi go zabiorą ??? ale na rowerze i w aucie i rakiecie będę mógł śmigać

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando