mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Po 1. maja gorsze warunki leasingu

Po 1. maja gorsze warunki leasingu

Do 1. maja leasing może cieszyć się popularnością podobną jak w końcu ubiegłego roku, kiedy padały rekordy sprzedaży. Później jednak sytuacja ma się pogorszyć. Firmy leasingowe zapowiadają więc walkę przeciwko niekorzystnym zapisom, w tym mówiącym o płaceniu podatku VAT na wstępie, a nie w ratach leasingowych.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przedstawiła na początku tygodnia sprawozdanie z prac nad projektem ustawy o podatku od towarów i usług. Jeśli posłowie przegłosują rozwiązania przyjęte w projekcie, oznaczać to będzie, że do końca kwietnia leasing będzie szybko rósł, a później zainteresowanie nim osłabnie. Komisja utrzymała bowiem zapis, aby podatek VAT od 1 maja był płacony z góry, a nie, jak obecnie, co miesiąc w ratach leasingowych. Oznacza to duże obciążenie podatkowe na początku trwania umowy leasingu. Z wyliczeń EFL wynika, że przedsiębiorca, który chciałby wziąć w leasing maszynę wartą 100 tys. zł, dziś na pierwszą wpłatę potrzebowałby 12,2 tys. zł, a po wejściu w życie ustawy, czyli od 1 maja, sporo więcej, bo 34,6 tys. zł. Zmniejsza to więc atrakcyjność leasingu jako metody na finansowanie inwestycji. Nowy zapis wynika z traktowania leasingu jako dostawy towarów, a nie usługi, jak w większości krajów Unii Europejskiej. Firmy leasingowe zapowiadają, że będą walczyć o to, by zapis ten zniknął z ustawy.

Dodatkowo resort finansów przypisuje sobie jako sukces nowej ustawy możliwość odliczania podatku VAT także od samochodów osobowych, nie więcej jednak niż 3 tys. zł. Nie rekompensuje to jednak znacznego ograniczenia grupy samochodów ciężarowych (przez ustalenie poziomu ładowności), od których będzie można odliczyć podatek.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!