mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Po prawo jazdy przez internet

Po prawo jazdy przez internet

Kierowcy będą mogli skorzystać z dobrodziejstw internetu i za jego pomocą złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Niestety, nie dotyczy to jeszcze kierowców, którzy, aby uzyskać uprawnienia do kierowania auta, będą zmuszeni do zdania egzaminu państwowego.

Po prawo jazdy przez internet
Wprawdzie znowelizowane rozporządzenie ministra infrastruktury regulujące sprawy wydawania praw jazdy (Dz.U. nr 9 poz.46) wchodzi w życie już 6 lutego, to jednak przepisy dotyczące składania wniosków elektronicznych zaczną obowiązywać dopiero z końcem marca... przyszłego roku. Zmienione przepisy wprowadzają m.in. możliwość składania drogą elektroniczną wniosków o wydanie prawa jazdy, przy jednym wszakże warunku, iż do jego uzyskania nie jest niezbędne poddanie się egzaminowi państwowemu. Chodzi tu m.in. o wydanie nowego prawa jazdy w przypadku zmiany danych osobowych, zagubienia dotychczasowego dokumentu bądź zamianę zagranicznego prawa jazdy na krajowe.

Osoby, którym wydanie prawa jazdy jest uzależnione od uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego będą wciąż jeszcze zmuszone do osobistego składania wniosku w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Jak na razie bowiem nie ma szans na to, by WORD-y również zostały objęte elektroniczną obsługą.

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem elektroniczny wniosek będzie można złożyć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej właściwego organu wydającego prawa jazdy, gdzie poza formularzem znajdziemy również adres skrzynki podawczej, procedurę składania wniosku, wymaganą opłatę wraz z numerem konta oraz wymagane załączniki. Składany wniosek będzie musiał być opatrzony elektronicznym podpisem.

W przypadku złożenia niekompletnego wniosku lub źle wypełnionego również drogą elektroniczną otrzymamy informację zwrotną. Poprawnie wypełnione wnioski będą podstawą do rozpoczęcia procedury wydania prawa jazdy.

Możliwość przesłania wniosku wraz z podaniem w postaci elektronicznej przez wnioskodawców pozwoli na skorzystanie z uproszczonych rozwiązań szerszemu ogółowi osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy. Ma to zdecydowanie skrócić czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy.
Tematy w artykule: prawo jazdy

Podobne wiadomości:

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.