mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Podatek Religi w trakcie likwidacji

Podatek Religi w trakcie likwidacji

Dzisiaj (19.11) odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy, która ma znieść tzw. podatek Religii. Wczoraj na posiedzeniu Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie tego projektu. Komisja przyjęła go z drobnymi poprawkami.

W imieniu rządu projekt przedstawił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Adam Fronczak, który w uzasadnieniu projektu zwrócił uwagę m.in. na to, że ustalenie opłaty w obecnie obowiązującej ustawie czyniło z niej opłatę o charakterze daniny publicznej. Wskazał też na niekonstytucyjność dotychczas obowiązującej ustawy, a także na istotne problemy z wykonaniem obowiązujących przepisów. Ze zgromadzonych przez NFZ wpłat zakładów ubezpieczeń w kwocie 642 mln zł wydano tylko 5 mln zł, a uznano za uzasadnione dalsze wydatkowanie kolejnych 20 mln zł. Posłowie w dyskusji zwracali uwagę na błędy legislacyjne obecnie obowiązującej ustawy, ale także interesowali się, jak wpłynie decyzja o zniesieniu tzw. podatku Religi na ceny ubezpieczenia OC kierowców.

Wiceprezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeniowej - Grzegorz Prądzyński w swoim wystąpieniu pokreślił, że zniesienie ustawy w obecnym kształcie będzie miało niewątpliwie pozytywny wpływ na kalkulację cen polis OC kierowców. Zwracając się do posłów prosił, aby jednak pamiętać, że decyzje dotyczące wysokości składki OC każdy zakład ubezpieczeń będzie podejmował indywidualnie, a w konstrukcji składki bierze się pod uwagę bardzo wiele czynników. W skali polskiego rynku ubezpieczeniowego ubezpieczenie to jest niedochodowe, a obiektywnie występujący stały wzrost odszkodowań zarówno w części materialnej, jak i osobowej istotnie wpływa na ostateczny koszt tego ubezpieczenia. Dotyczy to także niedawnych decyzji legislacyjnych wprowadzających prawo do zadośćuczynienia za ból i cierpienie po stracie bliskiej osoby w wypadku drogowym.

Szybkie tempo wprowadzenie ustawy likwidującej podatek Religi wynika z faktu, że do 30 listopada minister zdrowia jest zobowiązany do ustalenia na przyszły rok wysokości opłaty ryczałtowej, jaką zakłady ubezpieczeń odprowadzają do NFZ od polis OC posiadaczy samochodów. Obecnie wynosi ona 12 procent.
Tematy w artykule: ubezpieczenia podatek Religi

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Komentuj:

~janusz 2008-11-19

To w końcu jak to będzie z tymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi wzrosną czy zostaną na takim poziomie jak są? Choć z wydaje mi się ze z tymi wszystkim zniżkami jakie posiadam w PZU nie powinienem zapłacić więcej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.