mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Podatek ekologiczny odrzucony

Podatek ekologiczny odrzucony

Sejm już w pierwszym czytaniu odrzucił rządowy projekt ustawy wprowadzający nowy podatek ekologiczny od samochodów, który zastąpić miałby krytykowaną akcyzę.

Co ciekawe, za odrzuceniem podatku była zdecydowana większość posłów (345 wobec 50 za podatkiem) - bardzo możliwe, iż spory wpływ miała tu perspektywa zbliżających się wyborów, a projekt podatku od początku poddany był sporej krytyce. Wg projektu podatek ekologiczny miał być pobierany jednorazowo w momencie pierwszej rejestracji pojazdu na terenie naszego kraju. Jego wysokość zależeć miała od norm ekologicznych, jakie spełniałby dany samochód, oraz od pojemności silnika. Wg wstępnych szacunków znacznie wzrosłaby opłata od starych samochodów z małymi silnikami, zaś nowe i duże auta skorzystałyby na tej zmianie.

Dodać należy, że istniejąca obecnie akcyza od sprowadzanych samochodów jest obiektem krytyki także ze strony Brukseli. Wprawdzie Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego zaapelowała wprawdzie do naszego rządu o zmianę w sposobie jej pobierania, jednak żadne formalne postępowanie ze strony Komisji Europejskiej nie jest obecnie formalnie jeszcze prowadzone.

Przypomnijmy, wysokość podatku akcyzowego jest uzależniona od wieku samochodu oraz od wartości jego zakupu. Zdarzają się w związku z tym i to dość często przypadki zaniżania wartości auta. Nowy podatek miał udaremnić tego rodzaju proceder, gdyż jego wysokość nie byłaby związana w żaden sposób z ceną zakupu nowego bądź używanego auta.

W obecnej sytuacji akcyza będzie obowiązywać z pewnością jeszcze przez ponad pół roku a może i dłużej. Perspektywa wyborów parlamentarnych oznacza, iż obecny Sejm już nie zdąży wprowadzić żadnych zmian w tym temacie. A nowy, zanim na dobre rozpocznie działalność, to potrwa jeszcze kolejnych parę miesięcy.

Nie ulega wątpliwości, że zmiany są potrzebne. Jednak podatek ekologiczny, w proponowanej formie nie był najlepszym rozwiązaniem, chyba że miał być wprowadzony wyłącznie na okres przejściowy. Konieczne jest wprowadzenie bowiem takiego nowego systemu podatkowego, który ograniczyłby proceder zaniżania faktur, a dodatkowo preferował samochody bardziej przyjazne środowisku.

Komentuj:

~admiral 2006-06-05

wprowadzili ten podatek ekologiczny czy nie bo nie wiem czy jechac po auto czy nie?

~darek 2006-05-20

hura hurra

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.