mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Podatek ekologiczny w Czechach

Podatek ekologiczny w Czechach

Czeski minister finansów Bohuslav Sobotka namawia do publicznej debaty na temat zwolnień podatkowych na samochody z zależności od ich zużycia paliwa.

Praski rząd rozważa wprowadzenie rozwiązań, które premiowałyby użytkowników aut mało uciążliwych dla środowiska. Sobotka jednocześnie w wywiadzie dla „Ekonoma” podkreśla, że nie chodzi o wprowadzenie nowego podatku, a o wykorzystanie istniejących już przepisów.

Propozycja podatku ekologicznego w Czechach została zawarta w raporcie, który władze w Pradze dostały od OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

Minister planuje rozpoczęcie przygotowań i analiz jeszcze za swojej kadencji, mimo ze potrwa ona tylko do połowy przyszłego roku. Propozycje i wyliczenia mają pomóc nowej ekipie rządzącej, wybieranej latem 2006, w szybszym wprowadzeniu ustawy w życie. Zgodnie z planem nowa ustawa powinna zacząć obowiązywać od 2008 roku.

Jak pokazuje powyższy przykład Czesi potrafią. Kolejne gabinety wykazując wolę systematycznego wprowadzania nowych rozwiązań. Oczywiście nie musi oznaczać to sukcesu, ale u nas nawet w jednym rządzie już na linii premier – minister finansów istnieją odmienne wizje. Tymczasem krajowi dealerzy sprzedają coraz mniej aut, a z zagranicy masowo zwożone są auta, które nie muszą spełniać żadnych norm emisji spalin.

Czytaj także:

Atak Fordów 2005-12-08

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata 2005-12-02

Nowy Civic od 59.900 zł 2005-12-08

Klasa biznes wg Lotusa 2005-12-07


Podobne wiadomości:

Atak Fordów

Atak Fordów

Aktualności 2005-12-08

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata

Finanse i prawo 2005-12-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.