mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Podatek ekologiczny w Czechach

Podatek ekologiczny w Czechach

Czeski minister finansów Bohuslav Sobotka namawia do publicznej debaty na temat zwolnień podatkowych na samochody z zależności od ich zużycia paliwa.

Praski rząd rozważa wprowadzenie rozwiązań, które premiowałyby użytkowników aut mało uciążliwych dla środowiska. Sobotka jednocześnie w wywiadzie dla „Ekonoma” podkreśla, że nie chodzi o wprowadzenie nowego podatku, a o wykorzystanie istniejących już przepisów.

Propozycja podatku ekologicznego w Czechach została zawarta w raporcie, który władze w Pradze dostały od OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

Minister planuje rozpoczęcie przygotowań i analiz jeszcze za swojej kadencji, mimo ze potrwa ona tylko do połowy przyszłego roku. Propozycje i wyliczenia mają pomóc nowej ekipie rządzącej, wybieranej latem 2006, w szybszym wprowadzeniu ustawy w życie. Zgodnie z planem nowa ustawa powinna zacząć obowiązywać od 2008 roku.

Jak pokazuje powyższy przykład Czesi potrafią. Kolejne gabinety wykazując wolę systematycznego wprowadzania nowych rozwiązań. Oczywiście nie musi oznaczać to sukcesu, ale u nas nawet w jednym rządzie już na linii premier – minister finansów istnieją odmienne wizje. Tymczasem krajowi dealerzy sprzedają coraz mniej aut, a z zagranicy masowo zwożone są auta, które nie muszą spełniać żadnych norm emisji spalin.

Czytaj także:

Atak Fordów 2005-12-08

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata 2005-12-02

Nowy Civic od 59.900 zł 2005-12-08

Klasa biznes wg Lotusa 2005-12-07


Podobne wiadomości:

Nowy Civic od 59.900 zł

Nowy Civic od 59.900 zł

Aktualności 2005-12-08

Atak Fordów

Atak Fordów

Aktualności 2005-12-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
WYRUSZ W 4 STRONY POLSKI Z MINI COUNTRYMAN
WYRUSZ W 4 STRONY POLSKI Z MINI COUNTRYMAN
Nowe MINI Countryman kusi stylowym wyglądem, oferuje komfortowe warunki podróżowania, a do tego nie boi się wyjechać poza asfalt. To jednak nie wszystko! Zobacz, co jeszcze skrywa w sobie największy model w rodzinie.
Mini Countryman Mini Countryman