mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Podatek ekologiczny wciąż potrzebny

Podatek ekologiczny wciąż potrzebny

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP), po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy o zwrocie części akcyzy od sprowadzonych aut używanych, ponownie wraca do pomysłu wprowadzenia tzw. podatku ekologicznego.

"Proponowaliśmy zastąpienie akcyzy na samochody opłatą, uzależnioną od normy czystości spalin emitowanych przez dany pojazd. W tym kierunku szła ustawa o podatku od samochodów, która została wycofana z dalszych prac w Sejmie na początku tego roku" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronach KPP.
 
Według Konfederacji obowiązujący obecnie podatek akcyzowy, mimo iż jest zgodny z prawem unijnym, działa niekorzystnie na rozwój branży motoryzacyjnej. Pełni on wyłącznie funkcję fiskalną i nie stymuluje rozwoju rynku motoryzacyjnego w Polsce.
 
Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich wciąż istnieje potrzeba stworzenia regulacji, która promowałaby ekologiczne samochody, a z drugiej strony mogłaby zapewnić dochody do budżetu państwa na dotychczasowym poziomie. System podatku od samochodów, którego wymiar zależałby od norm emisji spalin sprzyjać będzie ochronie środowiska naturalnego. Zachęcałoby to również do wymiany pojazdów na nowsze, choć niekoniecznie fabrycznie nowe. W dłuższym okresie stwarzałoby to szansę na stopniowe odmładzanie polskiego parku samochodowego, który dzisiaj liczy sobie średnio 13,5 roku.
 
Rządowy projekt ustawy o podatku od samochodów (tzw. podatku ekologicznym), który w czerwcu ubiegłego roku trafił pod obrady Sejmu (wycofany z prac na początku bieżącego), a który miał zastąpić podatek akcyzowy, uzależniał wysokość podatku od pojemności silnika oraz normy emisji zanieczyszczeń.
 
Czytaj także:

Rząd akceptuje zasady zwrotu akcyzy (2007-07-04)

Zmieniony podatek ekologiczny (2006-06-08)

 

Tematy w artykule: akcyza podatek ekologiczny

Podobne wiadomości:

Rząd akceptuje zasady zwrotu akcyzy

Rząd akceptuje zasady zwrotu akcyzy

Finanse i prawo 2007-07-04

Zmieniony podatek ekologiczny

Zmieniony podatek ekologiczny

Finanse i prawo 2006-06-08

Komentuj:

~anonim 2007-09-04

polak nie jeżdi starym samochodem bo chce tylko dlatego ze na taki go stać

~rolik 2007-07-08

podatek roczny bylby najsprawiedliwszy, gdyby nie bylo innych form opodatkowania kieorwcow, w tym podatku ukrytego w paliwie. A wiec paliwo tansze zalozmy o 30%, roczny podatek uzalezniony od pojemnosci silnika, normy emisji i wowczas to ma sens, momentalnie odmlodzą sie auta jezdzace po naszych drogach

~gerry 2007-07-05

jesli zamiast akcyzy to OK, jesli obok to VETO, z tego co wiem to UE chce wprowadzic jakis roczny podatek od aut, wiec znajac zycie za pare lat to przeforsują

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando