mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Podatek od kupna używanego

Podatek od kupna używanego

Wizyta w urzędzie skarbowym oraz zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych to jeden z naszych obowiązków, o którym musimy pamiętać kupując samochód używany. Są jednak sytuacje, kiedy stając się posiadaczem auta z drugiej ręki z tego obowiązku będziemy zwolnieni. Zobacz, jakie to sytuacje, żeby niepotrzebnie nie płacić fiskusowi.

Podatek od kupna używanego
Kupno samochodu używanego, jak wiadomo, wiąże się z koniecznością wykonania szeregu czynności, o których musimy pamiętać, by zgodnie z prawem móc użytkować zakupione przez nas auto. Jedną z takich czynności jest złożenie w urzędzie skarbowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania bądź adresu siedziby firmy, gdy nabywcą jest osoba prawna, deklaracji od czynności cywilnoprawnych (formularz PCC-3).

Mamy na to 14 dni licząc od daty zakupu auta widniejącej na umowie, przy czym w urzędzie nie musimy pojawić się osobiście. Deklarację może złożyć w naszym imieniu np. ktoś z rodziny lub znajomy, bądź możemy wysłać ją pocztą. Wraz z wypełnioną deklaracją w urzędzie skarbowym powinniśmy przedłożyć umowę kupna-sprzedaży auta, umowę darowizny, zamiany, orzeczenie sądu lub jakikolwiek inny dokument potwierdzający nasze prawo do nabytego samochodu. Choć czas na złożenie deklaracji PCC-3 jest krótszy niż czas na zarejestrowanie samochodu, to wcale to nie oznacza, że urząd skarbowy musimy wcześniej odwiedzić niż wydział komunikacji. Obecnie są to dwie niezależne czynności.


W przypadku, gdy jest co najmniej dwóch nabywców, wówczas obok formularza PCC-3 do każdej dodatkowej osoby załączamy jeszcze formularz PCC-3/A.

Od 2007 roku obowiązek złożenia deklaracji PCC-3, a także obliczenia i zapłacenia podatku ciąży wyłącznie na kupującym. Wcześniej kwestia ta zależała od tego, jak się strony dogadały, i musiała być zawarta w umowie kupna sprzedaży samochodu. Zmiany w przepisach wprowadziły także jedno ułatwienie. Otóż na formularzu nie musi już teraz podpisać się sprzedawca, co wcześniej często było utrudnieniem, np. gdy w momencie podpisania umowy i przekazania samochodu pod ręką nie było gotowego druku podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wysokość podatku wynosi 2 procent od wartości rynkowej nabytego samochodu. Przy czym za podstawę bierze się kwotę z umowy kupna sprzedaży. Jednak jeśli będzie ona zdecydowanie odbiegać od wartości rynkowej pojazdu (określa się ją na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju  i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia) urząd skarbowy może nam nałożyć korektę.

Kiedy umowa kupna auta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Przede wszystkim, gdy jedna ze stron jest opodatkowana podatkiem VAT. Np. sprzedawcą jest komis bądź firma pozbywająca się swojej floty. W zdecydowanej większości pozostałych przypadków - gdy kupujemy od osoby fizycznej - płacimy PCC. Deklaracji PCC nie będziemy również musieli składać, jeśli sprowadzamy samochód spoza granic Polski. Tu jednak uwaga! Obowiązek taki się jednak pojawi, gdy np. w momencie podpisania umowy auto fizycznie było w kraju, bądź jeśli sama umowa została zawarta na terenie Polski.

Od zapłaty podatku będziemy zwolnieni także w przypadku, gdy cena auta (a właściwie jego wartość rynkowa) nie przekracza 1 tys. zł.

Trochę inaczej wygląda też kwestia zapłaty PCC w przypadku zamiany samochodów. W takiej sytuacji płaci się tylko jeden podatek od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek podatkowy ciąży na obu stronach transakcji (oczywiście mogą się one umówić, że podatek płaci tylko jedna strona). Z tego względu umowa zamiany jest korzystniejsza od dwóch odrębnych umów kupna-sprzedaży, gdzie konieczne byłoby uiszczenie dwukrotnie podatku PCC. Podstawą opodatkowania jest w tym przypadku wartość rynkowa droższego samochodu. Podatku od czynności cywilnoprawnych nie płaci się, jeśli jedna ze stron zamiany jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jeśli zapomnimy o obowiązku zapłaty tego podatku bądź spóźnimy się z tą czynnością, będzie to traktowane jako przestępstwo lub wykroczenie karne skarbowe (zależy od wysokości niezapłaconego podatku). Gdy sami o tym fakcie sobie przypomnimy, jak najszybciej powinniśmy dopełnić obowiązek podatkowy i liczyć na pobłażliwość urzędników. W najczęstszych przypadkach może skończyć się to wezwaniem nas do urzędu skarbowego i wymierzeniem mandatu.

Podobne wiadomości:

Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Aktualności 2016-10-06

Nowy podatek od używanych samochodów

Nowy podatek od używanych samochodów

Finanse i prawo 2016-07-19

Komentuj:

~Jędrzej 2010-11-17

ja się ostatnio spóżniłem jakieś kilka dni ze złożeniem i zapłatą tego podatku, poszedłem do urzędu złożyłem PCC zapłaciłem i nikt mnie nie ścigał, żadnych mandatów nie nakładał :)

~synek 2010-11-17

a jak dostanę auto jako darowizna, np. od rodzica, czy dziadka, to płacę PCC?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.