mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Podrożeje wydanie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego

Podrożeje wydanie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekty zmian dwóch rozporządzeń, które wprowadzą już wkrótce wyższe stawki opłat za wydanie prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych.

Powodem podwyżek jest fakt, że od 2002 roku opłaty za wydanie prawa jazdy i od 1 października 2004 roku za wydanie dowodu rejestracyjnego pozostają na niezmienionym poziomie. Tymczasem pobierana opłata za ich wydanie zawiera w sobie koszty wyprodukowania tego dokumentu oraz przychód organu pokrywający koszty administracyjne związane z jego wydaniem. Ponieważ cena wytworzenia dokumentu rośnie, ze względu na coroczną waloryzację przez producenta oraz większe nakłady na zabezpieczenie przed podrabianiem, przy stałej opłacie za wydanie dokumentów powoduje to zmniejszenie przychodów organów administracji.

W przypadku uprawnień do prowadzenia pojazdów czeka nas więc podwyżka o 16%. W związku z tym opłata za wydanie prawa jazdy wzrośnie o 11 zł do 81 zł, międzynarodowego prawa jazdy o 4 zł do 29 zł, zaś pozwolenia na prowadzenie tramwaju o 3 zł do 23 zł.

Wszelkie opłaty związane z rejestracją pojazdu (suma opłat za wydanie pozwolenia czasowego, dowodu rejestracyjnego, kompletu nalepek legalizacyjnych, nalepki kontrolnej oraz samochodowych tablic rejestracyjnych) podrożeją natomiast o 10%, czyli łącznie ten koszt wynosić będzie teraz 184 zł. Analogiczne o 10% wzrosną opłaty za pozwolenie czasowe i tablice tymczasowe oraz tablice rejestracyjne motocyklowe, motorowerowe i zabytkowe.

Opłaty po podwyżce:
- dowód rejestracyjny - 53 zł;
- komplet nalepek legalilzacyjnych 12 zł;
- nalepka kontrolna 18 zł;
- pozwolenie czasowe - 13 zł;
- komplet znaków legalizacyjnych - 12 zł;
- tablice samochodowe - 88 zł;
- tablilce motocyklowe - 44 zł;
- tablice motorowerowe - 33 zł
- tablice zabytkowe - 110 zł;
- tablice zabytkow motocyklowe - 55 zł;
- tablice tymczasowe 33 zł;
- tablice tymczasowe motocyklowe i motorowerowe - 13 zł.

Podobne wiadomości:

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Komentuj:

~anty wszystko 2009-06-29

te podwyzki to jeszcze nie problem, można je zrozumieć, to tylko jednokrotne wydatki raz na jakiś czas, gorzej jak wprowadzą coroczny podatek ekolgiczny, wtedy wszyscy posiadacze kilkunastolettnich rzęchów zaczną jęczec, oj bardzo zaczną jęczeć

~zenek 2009-06-28

a cos bys chcial zeby nic w ogole nie drożalo? ja tez bym tego chcial, no ale to utopia chyba

~koniecpolski 2009-06-27

no TUSK rządzi i wszędzie podwyżki, to było do przewidzenia ale teraz niech się srają ludzie co na nich głosowali.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross