mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Podwójna kara za parkowanie

Podwójna kara za parkowanie

W dzisiejszym stanie prawnym za zaparkowanie pojazdu w strefie płatnego parkowania bez dopełnienia obowiązku uiszczenia opłaty grożą aż dwie sankcje karne.

W tej sprawie to do ministra infrastruktury zwróciła się prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, do której wpłynęło pismo od kierowcy, który skarży się, iż został dwa razy ukarany za to samo zachowanie tj. zaparkowanie pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania bez uiszczenia należnej opłaty za parkowanie. RPO zwróciła się o podjęcie działań, które zmieniłyby istniejący stan prawny.

Zarząd drogi obciążył skarżącego opłatą dodatkową z tytułu nieuiszczenia opłaty za parkowanie, natomiast straż miejska nałożyła na niego grzywnę za popełnienie wykroczenia drogowego oraz unieruchomiła jego pojazd za pomocą urządzenia do blokowania kół. Wg obowiązującego bowiem prawa za nieuiszczenie opłat parkingowych pobierana jest opłata dodatkowa (ustawa o drogach publicznych), z kolei kodeks wykroczeń stanowi podstawę do nałożenia grzywny za niezastosowanie się do znaku D-44 "strefa parkowania", w której pobierana jest opłata za postój auta. Jednocześnie ustawa prawo o ruchu drogowym zezwala na nałożenie blokady na koła pojazdu w takiej sytuacji, o ile nie utrudnia on ruchu bądź nie zagraża bezpieczeństwu.

Zastosowanie podwójnych sankcji z tytułu nieuiszczania opłat za parkowanie, stanowi, według RPO, zbyt dużą dolegliwość dla osób, które nie wykonały tego obowiązku. Obok opłaty dodatkowej w wysokości do 50 zł, wspomniane osoby są karane grzywną w formie mandatu karnego, której wysokość może wynieść nawet 500 zł. Wg prof. Lipowicz łączna kwota jest znaczym obciążeniem finansowym i jest raczej wyrazem nadmiernego fiskalizmu.

Działanie takie jest także niezgodne z międzynarodowymi standardami dotyczącymi zakresu stosowania kar administracyjnych. Jedną z zasad wynikających z rekomendacji Komitetu Ministrów Rady Europy jest dyrektywa, zgodnie z którą osoba nie może być karana administracyjnie dwukrotnie za ten sam akt na podstawie tej samej normy prawnej albo norm chroniących ten sam interes społeczny.

Do podobnego wniosku doszedł też Trybunał Konstytucyjny, wg którego stosowanie wobec tej samej osoby, za ten sam czyn sankcji administracyjnej i odpowiedzialności za wykroczenia narusza zasadę państwa prawa wyrażoną w art. 2 Konstytucji.

Rzecznik zwrócił się z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do zmiany przepisów rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych (§ 58 ust. 4) i pozbawienia znaku D-44 "strefa parkowania" funkcji zakazującej, w celu doprowadzenia do wyeliminowania podwójnej karalności kierowców, którzy nie dopełnili obowiązku uiszczenia opłaty za parkowanie pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania. Wg prof. Lipowicz, jeżeli w ocenie ustawodawcy opłata dodatkowa za parkowanie nie spełnia swojej funkcji prewencyjnej, powinno się zwiększyć wysokość tej opłaty, tak by skutecznie zniechęcała kierowców do parkowania samochodów bez uiszczenia należnej opłaty.

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~karolus 2010-08-25

to ja chyba miałem szczeście, jak kiedyś stanąłem bezważnego biletu parkingowego - musiałem zapłacić tylko mandat straży miejskiej i to 100 zł tylko ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?