mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Podwyżka OC jednak niższa

Podwyżka OC jednak niższa

12 procent, a nie jak wcześniej proponowano 20, od zebranych składek obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego będzie trafiało do NFZ na leczenie ofiar wypadków drogowych. Ustawa ma wejść w życie od 1 kwietnia przyszłego roku.

To z pewnością pocieszająca informacja dla kilkunastu milionów właścicieli pojazdów w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia przygotowało już kolejny projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
 
Duża liczba wypadków komunikacyjnych, a co za tym idzie spora liczba ofiar śmiertelnych (w 2005 r. 6.295) oraz rannych (w 2005 r. ok. 60 tys.) jest przesłanką ku temu, by pokrycie kosztów leczenia tych ofiar odbywało się w systemie ryczałtowym a nie regresowym. Po szacunkowym uwzględnieniu kosztów leczenia wszystkich ofiar oraz liczby składek OC, jakie w ciągu roku płacą kierowcy, resort zdrowia ustalił 12-procentową stawkę ryczałtu, jaki będzie trafiać do kasy NFZ.
 
Zebrane w ten sposób środki nie będą służyć do pokrycia kosztów leczenia w przypadku, gdy nie zachodzą przesłanki uzasadniające odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych – czyli w sytuacjach gdy sprawcami kolizji i wypadków są np. rowerzyści czy piesi. W takiej sytuacji NFZ może dochodzić tych roszczeń na drodze sądowej.
 
Nie wiadomo, jak się będą miały w rzeczywistości zapewnienia Ministerstwa, iż w kolejnych latach opłata ryczałtowa może również maleć. Wszystko będzie zależało od wykorzystania zebranych w danym roku środków. Jeśli okaże się, iż zebrano za dużo, wówczas w następnym roku można się teoretycznie spodziewać nawet i obniżki stawki ryczałtu. Czy tak będzie jednak w rzeczywistości, czas pokaże.
 
Trochę niespodziewanie MZ postanowiło nie karać wyższą składką OC kierowców, którzy zostali przyłapani na prowadzeniu auta pod wpływem alkoholu. Według wcześniejszego projektu noweli skazany prawomocnym wyrokiem mógł płacić 2-3-krotnie wyższą składkę OC przez kolejnych 5 lat.
 
Czytaj także:

Pijani zapłacą wyższe OC (2006-10-27)

OC wzrośnie, ale o ile? (2006-10-23)


Podobne wiadomości:

Pijani zapłacą wyższe OC

Pijani zapłacą wyższe OC

Finanse i prawo 2006-10-27

OC wzrośnie, ale o ile?

OC wzrośnie, ale o ile?

Finanse i prawo 2006-10-23

Komentuj:

~rob2016 2007-05-27

a może pójdźmy tym tropem dalej - opodatkujmy palaczy, poprzez bierne palenie stajemy się ich ofiarami; być może nie wiem, ale nie sądzę aby część z akcyzy na papierosy "szła" na leczenie raka płuc.

~szwed 2006-12-23

zastanawiam się gdyby tak nie bylo OC w ogole albo by bylo nieobowiazkowe, ale sprawcy wypadkow musieliby z wlasnej kieszeni placic ofiarom za szkody materialne oraz za leczenie, czy wtedy tak by wszyscy byli zadowoleni...

~Greg1 2006-11-22

No to pan Religa dopiął swego, będą nas okradać. Takiego systemu nie ma nigdzie na świecie. W UE przyjęte jest że szpital za leczenie obciąża RACHUNKIEM firmę ubezpieczeniową za udzieloną pomoc. Do obliczenia kwot niezbędnych na lecznie powypadkowe przyjęto 24 000 zł na jednego poszkodowanego. Jest to kilkakrotnie za dużo. Ale jest okazja komuś ukraść to dlaczego nie wziąć dla panów ordynatorów. Zawsze się to przepierze w NFZ i kaska będzie do podziału.

~marek p. 2006-11-20

to nie o to chodzi arku z. że ktoś się czepia ubezpieczenia OC, bardziej chodzi tu o to, iż przy byle okazji, jak jest jakaś potrzeba to się próbuje wyciągać pieniądze od keirowców. Że niby jeśli posiadają auta to już tacy bogaci i mogą dodatkowo wspierać nasz dziurawy budżet

~arek z. 2006-11-17

zastanawiam się gdyby tak nie bylo OC w ogole albo by bylo nieobowiazkowe, ale sprawcy wypadkow musieliby z wlasnej kieszeni placic ofiarom za szkody materialne oraz za leczenie, czy wtedy tak by wszyscy byli zadowoleni...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.