mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Polak potrafi, czyli luksusowa pomoc drogowa

Polak potrafi, czyli luksusowa pomoc drogowa

Pomysłowość naszych rodaków w omijaniu różnorakich przepisów prawa nie zna granic. Po autach z kratką, bankowozach teraz przyszła pora na pojazdy pomocy drogowej. Nie było by może w tym nic dziwnego, gdyby nie marki samochodów rejestrowane jako pomoc drogowa. Bentleye, Ferrari, Jaguary czy Porsche...

Polak potrafi, czyli luksusowa pomoc drogowa
Jak informuje Samar, proceder sprowadzania do kraju superluksusowych aut i rejestrowania ich jako pomoc drogowa trwa od ubiegłego roku. Prywatny import się opłaca, bowiem od takiego typu pojazdu nie płaci się akcyzy, a w przypadku nowych aut, także podatku VAT. Dostosowanie auta do wymogu pomocy drogowej, to koszt o. 2,5 tys. zł, a potencjalne oszczędności sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych.

W minionym roku zarejestrowano w polskich wydziałach komunikacji 415 takich pojazdów, z czego połowa (208) była w wieku do 3 lat. Najczęściej na pomoc drogową przerabiane były modele marki Audi, choć nie brakło innych supersportowych samochodów. Pojawiły się m.in. Aston Martin Rapide, Mercedes S65 AMG, Bentley Continental GT, Ferrari California czy Maserati Quattroporte GTS oraz Grand Turismo.

W tym roku interes dalej kwitnie, tylko w styczniu do Polski sprowadzono i zarejestrowano 46 aut jako pomoc drogowa, w tym kolejna California.

Według obliczeń Samaru w ten sposób, przy najdroższych modelach (ok. miliona złotych) można zaoszczędzić ok. 170 tys. zł na akcyzie i kolejne 200 tys. na podatku VAT. Według szacunków potencjalna strata dla budżetu państwa z tego typu działalności może już sięgać nawet 11 milionów złotych.

Podobne wiadomości:

70. urodziny marki Ferrari

70. urodziny marki Ferrari

Samochody luksusowe 2017-03-13

W 2017 roku mija 70 lat od momentu, kiedy Enzo Ferrari zbudował swój pierwszy drogowy samochód. 

Mercedes E All-Terrain – polskie ceny

Mercedes E All-Terrain – polskie ceny

Aktualności 2017-03-13

Komentuj:

~Dariusz 2013-07-07

Proszę zobaczyć na auta na tej stronie: Speed-Bus. To są prawdziwe luksusowe auta pomocy drogowej

~lemon 2013-02-28

dlaczego akurat auta pomocy drogowej miałaby być zwolnione z opłat? przeciez to taka sama działalność jak każda inna.. nie wygląda mi to na przypadek a wszystko było dobrze, dopóki nikt o tym nie wiedział i tylko zaufani mogli korzystać z furtki..

Viktorr 2013-02-22

dobre...:)) Tak się UE słuchamy, ale VAT-u nie da rząd odpisywać w całości i stopują sprzedaż nowych aut dokładnie.

~Lolek 2013-02-16

Nie rozumiem dlaczego tak bardzo rusza niektórych niepłacenie tej akcyzy i vat-u. Przecież gościu jak sprowadza auto za kilkaset tyś furę, to daje zarobić i importerom, mechanikom itp. Niezapłacenie akcyzy i vatu Ciebie osobiście nie zubożeje. Gdyby nie sprowadził tego auta, to też by nie zapłacił. A jeśli sprowadzi i by zapłacił to Vincenty z Donaldem i tak roztrwonią w sposób perfekcyjny tą kasę, jak każdą poprzednią

~lolo 2013-02-14

Wystarczy banki o markety uczciwie opodatkować i wystarczyłoby na edukację.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Polska importerem roku
Skoda Polska importerem roku
Skoda Polska po raz pierwszy w historii zdobyła prestiżowy tytuł „Importer of the Year" za rok 2016. To najważniejsze wyróżnienie, jakie marka mogła otrzymać z rąk czeskiego producenta samochodów.