mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Polisy ubezpieczeniowe będą drożeć

Polisy ubezpieczeniowe będą drożeć

Niestety, nie mamy dobrych wieści dla kierowców i właścicieli samochodów. Ubezpieczenia komunikacyjne, które stanowią integralny i dość kosztowny element związany z posiadaniem własnych czterech kółek, będą niebawem coraz droższe i porównywalne z cenami takich polis na rynkach zachodnich.

Polisy ubezpieczeniowe będą drożeć
Póki co, kierowcy nie powinni narzekać. Duża konkurencja na rynku ubezpieczeniowym w naszym kraju sprawia, że towarzystwa, walcząc o klienta, bardzo często schodzą z ceną do maksymalnych, akceptowalnych przez siebie poziomów. Zwłaszcza te nieco mniej znane, próbujące dopiero zaistnieć na rynku i w świadomości kierowców, próbują zdobyć klientów niskimi cenami.

Wszystko co dobre, nie trwa jednak z reguły zbyt długo, i już niebawem będziemy musieli się zmierzyć z wyższymi cenami polis ubezpieczeniowych - nawet porównywalnymi z cenami ubezpieczeń w krajach Europy Zachodniej. Duży wpływ na konieczność podwyżek będą mieć m.in. coraz wyższe kwoty zasądzanych ubezpieczeń na rzecz poszkodowanych.

– Polisy muszą zdrożeć. Wskazują na to relacje do rynku zachodniego, gdzie składki za ubezpieczenia są o wiele wyższe. – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Czublun, partner w Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych.

Ekspert ocenia, że stawki będą też rosły z powodu coraz wyższych kwot odszkodowań, zasądzanych przez sądy na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, których koszty pokrywa często ubezpieczyciel.

Do podwyżki stawek za polisy może przyczynić się także proponowana zmiana zasad rozliczania szkód. Obecnie powstałe w rezultacie zdarzeń drogowych szkody zgłaszane są w towarzystwie ubezpieczeniowym, którego klientem jest sprawca. Wyceny straty dokonuje rzeczoznawca związany z daną firmą i na tej podstawie płaci ona odszkodowanie. Według proponowanych zmian, szkoda zgłaszana byłaby w towarzystwie poszkodowanego, które dokonywałoby wypłaty odszkodowania na podstawie wyceny niezależnego eksperta. Później przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe sprawcy zwracałoby pieniądze firmie osoby poszkodowanej.

– Obecnie można spotkać porównywalne zakresy ubezpieczenia dla podobnego samochodu z różnicą w cenie na poziomie 200–300 proc. – tłumaczy Piotr Czublun. – Auto, którego ubezpieczenie w jednym zakładzie kosztuje 2500–3000 zł, w innym można ubezpieczyć za 1000 zł. Dlatego przy odrobinie wysiłku klient może znaleźć ciekawą i atrakcyjną cenowo ofertę.

Jak jednak przestrzega prawnik, zdarza się, że niska cena wiąże się z niższym poziomem usług.

– Pojawia się pytanie, na ile firma, która dzisiaj oferuje bardzo atrakcyjne ceny ubezpieczenia OC, będzie wypłacalna w przyszłości, i na ile jej proces likwidacji szkód będzie równie atrakcyjny jak cena, bo to nie zawsze idzie ze sobą w parze. Bywa, że mamy bardzo dobrą cenę za produkt ubezpieczeniowy, a jednocześnie firma jest w stanie w pewnym sensie odbić sobie tę cenę bardzo atrakcyjną niezbyt dobrym podejściem do procesu likwidacji szkody. Nie chcę powiedzieć, że nieuczciwym, ale bardzo restrykcyjnym. Ten proces likwidacji jest bardzo często utrudniony przez to, że oszczędności trzeba gdzieś poszukać – mówi Piotr Czublun.

Polisy mają zdrożeć na pewno dla aut z kierownicą po prawej stronie. Możliwość rejestrowania takich samochodów w Polsce dał kierowcom wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 20 marca.

– Możliwość wykonywania manewrów na drodze, wyprzedzani czy wymijania, jest bardzo ograniczona. W efekcie potencjalnie szkodowość takiego pojazdu jest o wiele wyższa. Naturalną rzeczą powinno być zaproponowanie kierowcom tego typu pojazdów znacznie wyższych składek ubezpieczeniowych, ponieważ ryzyko jest wyższe – podkreśla Piotr Czublun.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Komentuj:

~bolo 2014-04-11

sugerujesz rewolucję, czy inną ruchawkę.....?

~dddfggg 2014-04-10

"Polisy muszą zdrożeć. Wskazują na to relacje do rynku zachodniego, gdzie składki za ubezpieczenia są o wiele wyższe. – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Czublun, partner w Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych." - uwielbiam takie argumenty !!!! wszystko musi zdrożeć, bo na zachodzie jest droższe, tylko nie wynagrodzenia dla pracowników, bo przecież musimy być parobkami, najemnikami, niewolnikami Europy !!!! A najlepsze jest to, że sami się pakujemy w to bagno, narzekamy, ale żeby coś zmienić, uuuuuuu, to już się nie chce. Niedługo w tym kraju zostanie tylko Ci, czyli "wszyscy którym żyje się lepiej" oraz cała reszta pracująca za psie pieniądze na tych pierwszych. Ci którzy nie należą do katalogu "by żyło się lepiej" i mają trochę rozumu, albo wyjadą albo skażą siebie na męczennictwo do końca swoich dni i plucie sobie w twarz, że nie wyjechałem jak byłem młody, że zmarnowałem sobie w tym głupiej Polandii życie !!!! Czas na zmiany !!!!! Czas na przewrócenie wszystkiego do góry nogami !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando