mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Polska akcyza niezgodna z prawem UE

Polska akcyza niezgodna z prawem UE

Pobierana w Polsce wysoka akcyza na używane samochody sprowadzane z innych krajów jest niezgodna z prawem unijnym - taki werdykt wydała Eleanor Sharpston, pełniąca funkcję rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

To oczywiście nie przesądza jeszcze ostatecznie, iż taki sam będzie wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Jednak patrząc na wcześniejsze przypadki, to opinia wypowiedziana przez panią rzecznik bardzo często jest wskazówką, którą podąża również wyrok Trybunału, na który przyjdzie poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Tak więc powoli sprawa skargi wniesionej przez jednego z prywatnych "importerów" do wojewódzkiego sądu administracyjnego o niesłusznie pobrany podatek akcyzowy dobiega końca. Przypomnijmy, iż w lipcu ubiegłego roku Komisja Europejska rozpoczęła przeciwko Polsce procedurę naruszeniową w sprawie niezgodności dyskryminującego podatku akcyzowego z prawem wspólnotowym.

Według Komisji kształt podatku akcyzowego pobieranego od aut używanych wyraźnie dyskryminował tych, którzy sprowadzili auto z UE do Polski. Krajowi nabywcy byli bowiem zwolnieni z płacenia tego podatku, a importerzy mogli płacić nawet, w przypadku aut starszych niż siedmio- i ośmioletnie, do 65% wartości auta.

Podobne było też uzasadnienie opinii wydanej przez panią rzecznik, która wskazała na dyskryminujący charakter podatku akcyzowego, przez co auta sprowadzane zza granicy były wyżej opodatkowane i droższe od aut krajowych, co dobitnie jest sprzeczne z prawem UE. Art. 90 traktatu Unii Europejskiej mówi wręcz wprost, iż żadne państwo członkowskie nie może nałożyć na produkty innych państw członkowskich podatków wewnętrznych w jakiejkolwiek postaci, które są wyższe od tych, które są nałożone na podobne produkty krajowe.

Już niedługo może się okazać, iż 2.163 mln zł zapłaconego podatku akcyzowego od ponad 2 milionów sprowadzonych do kraju samochodów używanych od momentu naszego wejścia do Unii Europejskiej było pobieranych niezgodnie z prawem. Czym to grozi? Sąd krajowy, na podstawie wykładni przepisów Trybunału Sprawiedliwości, wyda werdykt nakazujący zwrot podatku akcyzowego. W krótkim czasie możemy się spodziewać fali podobnych wniosków o zwrot akcyzy, a także dalszego niekontrolowanego napływu kolejnych wysłużonych aut zagranicznych do Polski, która powoli faktycznie staje się samochodowym "śmietnikiem" Europy.

Komentuj:

~oczekujący na zwrot 2007-01-06

co z tym wyrokiem-cisza ,nic nie słychąć

~janusz 2006-10-05

mieszkam w australii coroku jezdze do polski kupuje samochod w europie jezdze nim kilka miesiecy potem sprzedaje tracac na wszystkich operacjach kilka tys polska zarabia ja trace bezsens kiedy to sie skonczy nie jestem zarobkiewiczem

~Aldik 2006-09-28

Ale przecież od początku było wiadomo, że akcyza jest niezgodna z prawem unijnym a jednak nasz rząd kasował i co zabawne NADAL kasuje od nas pieniadze, wiec nie widze problemu ze zwrotem, jak wzieli to mają i oddadzą. Koniec dyskryminacji! Na sprowadzanych autach i tak budżet zarobił majątek - przecież trzeba je naprawiać, trzeba do nich lać paliwo, nowe opony, akumulatory, itd itd itp... powinni się cieszyć, a bzdury o złomie to jakiś absurd szczególnie teraz gdy zlom się po prostu kradnie... te autka jeszcze pare ładnych lat pojeżdżą i wiele z nich weszło na miejsce maluchów, polonezów czy aut nawet sprowadzonych z początkiem lat 90tych ale jednak, które pod ręką "polskiego mechanika" lub osób popierających teorię "zrób to sam" nie nadają sie juz do jazdy. Prowadzę mini-myjnię ręczną i 99% moich klientów to handlarze i uwierzcie mi, najgorszy złom z zachodu zawsze odpala, prawie nigdy nie kopci i zawsze można nim dojechać z myjni do np komisu za to tzw krajówki juz n

~Greg1 2006-09-27

No to jeszcze został VAT od osobowych na firmy. Przepisy polskie niezgodne z unijnymi. Kto pierwszy zaskarży ten od razu wygra.

~leń 2006-09-22

ja tez przywiozlem auto z Niemiec, zaplacilem akcyzy niecale 800 zl i tak naprawde to mi sie nie chce skladac wnioskow chodzic po urzedach sądach itp itd

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.