mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Polska wesprze rynek biopaliw

Polska wesprze rynek biopaliw

Niższa akcyza dla benzyny silnikowej i oleju napędowego zawierającego biokomponenty oraz odliczenia podatkowe dla wytwórców biokomponentów to najważniejsze rozwiązania w ramach pomocy publicznej, wspierające rynek biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce. Pomoc ta będzie mogła być udzielana do końca kwietnia 2011 r.

Rada Ministrów przyjęła w tym tygodniu "Informację w sprawie notyfikacji programu pomocowego dotyczącego wsparcia dla rozwoju rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce".

Z dokumentu tego wynika, że koniecznym warunkiem zatwierdzenia rozwiązań wspierających rynek biopaliw i biokomponentów jest zobowiązanie polskiego rządu, iż nie będą one obowiązywały dłużej niż do 30 kwietnia 2011 r. Komisja Europejska poinformowała o tym w trybie roboczym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który koordynuje konsultacje z KE.

Okres obowiązywania notyfikowanego programu mógłby zostać przedłużony jedynie w sytuacji, gdy dane dotyczące m.in. cen za paliwa i biopaliwa, wskazałyby, że udzielane wsparcie jest w całości przenoszone na konsumentów w formie obniżenia cen, lub że udzielana pomoc jest zgodna z postanowieniami Wytycznych Wspólnotowych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska.

Od notyfikacji KE zależy też praktyczne zastosowanie dwóch ustaw uchwalonych przez Sejm RP w 2007 roku. Chodzi o ustawę z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz z 23 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zmieniona ustawa o podatku akcyzowym określa m.in. stawki podatku akcyzowego dla benzyny silnikowej i oleju napędowego. Zgodnie z nią zastosowano obniżoną stawkę podatku akcyzowego dla biokomponentów stanowiących samoistne paliwa w wysokości 1 grosza na litr oraz zmniejszono obciążenia w akcyzie dla benzyny silnikowej, zawierającej powyżej 2 proc. biokomponentów. W związku z powyższym stawka akcyzy została obniżona o 1,565 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do benzyny.

Ponadto zmniejszono obciążenia w akcyzie dla oleju napędowego, zawierającego powyżej 2 proc. biokomponentów, w wyniku czego stawka akcyzy została obniżona o 1,048 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do oleju napędowego. Natomiast biokomponenty stanowiące samoistne paliwa zostały wyłączone z grupy wyrobów podlegających opłacie paliwowej.

Z kolei w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono przepis, zgodnie z którym wytwórcy biopaliwa mogą za lata podatkowe 2007-2014 odliczać od podatku kwotę stanowiącą 19 proc. nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej.

Podobne wiadomości:

Paliwo najtańsze od lat!

Paliwo najtańsze od lat!

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

~Jacek 2009-08-09

są już od dłuższego czasu, taka była walka o wprowadzenie a jak już są to cisza spokój gdzie ex perci grzmiący o szkodliwości biopaliw gdzie podwyżki cen żywności , widać ze jak się chce to się da

~enja 2009-07-26

a są w koncu juz u nas na stacjach te biopaliwa??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.