mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Polska znowu na celowniku KE

Polska znowu na celowniku KE

Komisja Europejska po raz kolejny w ostatnim okresie podejmuje działania wobec Polski. Ponownie na cenzurowanym znalazł się podatek VAT, tym razem pobierany za niektóre usługi transgranicznego transportu pasażerskiego.

Polska znowu na celowniku KE
Komisja Europejska oficjalnie wezwała Polskę do dostosowania przepisów krajowych dotyczących stosowania podatku VAT w przypadku niektórych usług transgranicznego transportu pasażerskiego (tj. w odniesieniu do autobusów zarejestrowanych za granicą) do przepisów dyrektywy w sprawie podatku VAT. Wniosek ma formę uzasadnionej opinii przewidzianej w art. 226 Traktatu WE i stanowi drugi etap postępowania w sprawie naruszenia przepisów. Jeżeli właściwe przepisy krajowe nie zostaną zmienione w ciągu dwóch miesięcy, Komisja może zdecydować o skierowaniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Zgodnie z dyrektywą w sprawie podatku VAT, transgraniczne usługi przewozowe podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w każdym państwie członkowskim za daną odległość pokonaną na jego terenie. Polska wprowadziła szczególny system podatku VAT w odniesieniu do tego typu usług wykonywanych autobusami zarejestrowanymi za granicą. Wspomniany system, który stosuje się do części przewozu podlegającej opodatkowaniu w Polsce, wiąże się z następującymi problemami:
- od kierowcy autobusu wymaga się zapłaty podatku w urzędzie celnym z chwilą wjazdu autobusu na terytorium Polski;
- kwotę podatku ustala się od każdego pasażera jako iloczyn stawki 7% i kwoty 285 zł;
- przedsiębiorstwo przewozowe nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT zapłaconego w Polsce.

System ten prowadzi zatem do sytuacji, w której należny w Polsce podatek VAT jest pobierany w formie zapłaty na granicy kwoty obliczonej w oparciu o średnią podstawę opodatkowania od podróżującej osoby. System ten odbiega od przepisów wspólnotowych, gdyż zgodnie z dyrektywą w sprawie podatku VAT:
- należny od operatora świadczącego usługi przewozowe podatek VAT musi być zadeklarowany i zapłacony za pośrednictwem deklaracji VAT, a nie w formie jednorazowej opłaty na granicy;
- należna kwota podatku wynika z zastosowania stawki VAT do części łącznej należności zapłaconej z tytułu usługi transportowej, proporcjonalnej do odległości pokonanej na terytorium Polski;
- przedsiębiorstwo przewozowe musi mieć możliwość odliczenia w deklaracji okresowej podatku VAT zapłaconego w Polsce.

Ponadto polskie przepisy prowadzą do transgranicznych kontroli podatkowych, naruszając tym samym podstawowe zasady wspólnego systemu VAT. Z powyższych powodów KE oficjalnie wezwała Polskę do zmiany przepisów.
Tematy w artykule: VAT Komisja Europejska

Podobne wiadomości:

Senat przyjął ustawę o zwrocie akcyzy

Senat przyjął ustawę o zwrocie akcyzy

Finanse i prawo 2008-06-10

Pikes Peak – wyścig na szczyt

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Tomasz 2008-07-03

Nasze władze bardzo lubią podejomać działania na szkodę własnych obywateli. Całą energię przeznaczają na działania, które mają na celu okradzenie obywateli z pieniędzy. Oni są chorzy na samą myśl, że obywatel mógłby mieć więcej. Nie patrząc na niezgodność z prawem wyrywają pieniądze a to jak w tym przypadku za transport, a to nie oddając VAT za paliwo do samochodów osobowych, a to ograniczając kwotę zwrotu VAT przy zakupie samochodu itd., itd., Czasami się zastanawiam, czy to może nasi wrogowie podsyłają nam takich ludzi do władzy, bo przecież to niemożliwe abyśmy my sami wybierali ludzi, których głównym zajęciem jest okradanie nas.

~kierowca 2008-07-03

mozna sie bylo tego spodziewac

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.