mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Polski leasing rekordowo w Europie

Polski leasing rekordowo w Europie

Dane opublikowane przez Federację Europejskich Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope pokazują, że rynek leasingu w naszym kraju ma się bardzo dobrze. Zajmujemy pod tym względem pierwsze miejsce w Środkowo-Wschodniej i drugie w Europie.

Federacja Europejskich Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope podała, że w 2010 r. wzrost rynku leasingu w Polsce, przy wartości udzielonego finansowania na poziomie 27 mld zł, wyniósł prawie 21%, podczas gdy średnia dla Europy była na poziomie niecałych 5%. Pod względem dynamiki rok do roku jesteśmy liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy.

Z danych opublikowanych przez Leaseurope wynika, że w Europie w 2010 r. sfinansowano środki trwałe o wartości prawie 880 mld zł, a więc jedynie o 4,6% więcej niż w 2009 r. Ok. 60 mld zł tej wartości finansowania przypadło na firmy leasingowe z Europy Środkowo-Wschodniej. W naszym regionie wzrost był minimalny: jedynie 2%.

Siłą napędową leasingu w Polsce pozostają ruchomości, na które udzielono w 2010 r. o 23% więcej finansowania niż w roku poprzednim. Jest to druga dynamika znacznie powyżej ogólnoeuropejskiej średniej wynoszącej +3%. Zdecydowaną większość leasingowanych ruchomości (ok. 60%) stanowią pojazdy, dla których dynamika wzrostu wyniosła w 2010 roku 22%.

Eksperci Spółek Leasingowych BZ WBK uważają, że przyrosty osiągane przez naszą branżę to sygnał trendu i choć w kolejnych półroczach będą one coraz mniej spektakularne, to – o ile polska gospodarka nie zostanie mocno zachwiana w kontekście zawirowań na rynkach globalnych – trend wzrostowy powinien być trwały. - W czasie kryzysu wyniki sprzedaży polskich firmy leasingowych spadały, ale szybko też wróciły na ścieżkę przedkryzysowego wzrostu. Dynamika na poziomie 21% na tle blisko 5% wzrostu całej Europy świadczy przede wszystkim o potencjale inwestycyjnym polskich przedsiębiorstw i całej gospodarki. W innych krajach tego nie widać, przynajmniej, jeśli za barometr przyjmiemy wyniki leasingu – komentuje Wojciech Nowacki, prezes Zarządu BZ WBK Finanse & Leasing.

Po fatalnym 2009 r., w którym cały rynek leasingu w Polsce skurczył się o 30%, kolejne miesiące pokazywały poprawę sytuacji. W pierwszym półroczu 2010 r. leasingodawcy sfinansowali aktywa o łącznej wartości o 5% większej niż w roku poprzednim, a po dwunastu miesiącach 2010 r. dynamika r/r wyniosła już prawie 21%. W 2011 r. jest coraz lepiej. W pierwszym kwartale tego roku wartość finansowania w leasingu wzrosła o ponad jedną czwartą w odniesieniu do pierwszego kwartału 2009 r. - Wiele wskazuje na to, że pierwsze półrocze również zakończy się na dużym plusie, a w całym 2011 r. branża leasingowa może osiągnąć wzrost nawet powyżej 20% – ocenia Wojciech Nowacki.
Tematy w artykule: leasing

Podobne wiadomości:

Rynek kredytów samochodowych i leasingu w górę

Rynek kredytów samochodowych i leasingu w...

Finanse i prawo 2014-10-23

VAT od leasingu bez limitu

VAT od leasingu bez limitu

Finanse i prawo 2014-08-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.