mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Polskie firmy zwiększają wynajem aut

Polskie firmy zwiększają wynajem aut

Jaki model najczęściej biorą polskie firmy w wynajem długoterminowy? Auta z jakim rodzajem napędu preferują? Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów podsumował właśnie ubiegły rok.

Firmy zrzeszone w PZWLP czwarty kwartał 2010 roku zakończyły dysponując 83.274 pojazdami w wynajmie. Oznacza to, zgodnie z przewidywaniami, wzrost o 10,49% w stosunku do trzeciego kwartału ubiegłego roku oraz 16,80% wobec podsumowania roku 2009. W trzech głównych grupach produktów wynajmu pierwsze miejsce przypadło full service leasingowi (FSL) – 69.132 pojazdy. W leasingu z serwisem (LS) było 4.807 samochodów, a w wyłącznym zarządzaniu – 9.335. Dane podało 16 firm członkowskich Związku.

- Prognozy Związku na czwarty kwartał ubiegłego roku sprawdziły się w stu procentach. Naszym członkom przybyły w tym czasie 7.904 pojazdy, z czego najwięcej, bo aż 6.114, w najważniejszej kategorii – full service leasingu. Głównych przyczyn takiego ożywienia jest kilka. Nastąpiła wstrzymywana od miesięcy wymiana flot w przedsiębiorstwach, które przedłużały bieżące umowy, a zapowiadane zmiany w stawce podatku VAT dodatkowo wpłynęły na wzrost liczby kontraktów – mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

W kategorii FSL największą liczbę samochodów posiadał LeasePlan Fleet Management (12.875), który zajął również najwyższą lokatę w grupie wyłącznego zarządzania (2.402 pojazdy). W leasingu z serwisem pozycję lidera obronił Bankowy Fundusz Leasingowy (2.638 auta). Największą pojedynczą flotą – liczącą 1.068 samochody – dysponowała Corpo Flota. Najpopularniejszym modelem flotowym w firmach należących do PZWLP wciąż pozostaje Ford Focus.

- Ciekawie przedstawiają się dane związane z paliwem, jakim napędzane są samochody w naszych flotach. Średnio 79% pojazdów zarządzanych i finansowanych przez PZWLP to auta z silnikiem diesla, choć rozpiętość w poszczególnych firmach bywa spora i wynosi od ponad 50% do ponad 90%. Jedna piąta to silniki benzynowe. Udział aut hybrydowych lub z instalacją gazową jest znikomy i dopóki nie pojawią się przepisy promujące odpowiedzialne podejście do ochrony środowiska, nie planujemy uwzględniać ich w statystykach – wyjaśnia Leszek Pomorski.

W podsumowaniu 2010 roku, w wynajmie długoterminowym pojazdów pięć pierwszych miejsc w PZWLP zajęły firmy: LeasePlan Fleet Management, Arval Service Lease, ING Car Lease, Carefleet i BRE Leasing.

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Borgward wraca na rynek europejski
Borgward wraca na rynek europejski
Już niebawem na polskim rynku motoryzacyjnym może się pojawić nowy gracz. Niemiecka marka Borgward po latach wraca do gry. Pierwszym modelem będzie duży SUV – BX7.