mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Pomysł na VAT od aut pod krytyką

Pomysł na VAT od aut pod krytyką

Pomysł Ministerstwa Finansów, aby ponownie ograniczyć możliwość odliczania podatku VAT od samochodów osobowych wykorzystywanych w firmach, a także od paliwa do tychże aut, spotkał się z ogromną krytyką z różnych stron. - Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne - alarmuje m.in. KPP.

Pomysł na VAT od aut pod krytyką
Ministerstwo Finansów chce ponownie ograniczyć odliczanie podatku VAT od zakupu samochodów osobowych. Resort planuje również zabranie na 3 lata możliwości odliczania VAT od paliwa. - Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne, gdyż jest sprzeczne z zasadą neutralności VAT dla przedsiębiorców oraz nie jest zgodne  z prawem wspólnotowym – mówi Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Zasada neutralności VAT dla podatników jest jednym z fundamentów systemu podatku od towarów i usług. VAT powinien być dla przedsiębiorców neutralny, tzn. nie powinien stanowić dla nich obciążenia finansowego. Resort finansów dopuszcza możliwość ograniczenia lub wyłączenie prawa do odliczania niektórych towarów lub usług na czas złej koniunktury gospodarczej. - Zastosowanie wyłączenia lub ograniczenie nie może być podyktowane jedynie interesem państwa w czasie spowolnienia gospodarczego – uważa A. Ambrozik.

Zdaniem ekspertów Konfederacji, proponowane rozwiązanie nie będzie korzystne ani dla przedsiębiorców, ani dla branży motoryzacyjnej. Działanie Ministerstwa Finansów uważają oni za tym bardziej niezrozumiałe, że inne kraje europejskie wspierają swoje sektory motoryzacyjne.

Proponowana nowelizacja jest niekorzystna, sprzeczna z logiką państwa prawa oraz nie zapewnia stabilności prawa podatkowego. Według Konfederacji, rozwiązaniem może być zmiana systemowa – dobra na czas koniunktury oraz na czas spowolnienia gospodarczego. Pierwszym z rozwiązań byłoby pełne odliczenie podatku naliczonego i opodatkowanie wykorzystania samochodów osobowych dla celów prywatnych. Takie rozwiązanie poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz zachęci do kupowania nowych aut.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Finanse i prawo 2015-01-02

Komentuj:

aaa 2009-07-19

Do pytanie A co to zmieni? Znasz inną partię z szansą na przekroczenie progu która cokowiek da przedsiębiorcom? A dokładniej, która przestanie przedsiębiorców okradać? PiS? SLD? PSL? Wszystko socjaliści więc niczego nie można oczekiwać. Trzeba by wymienić całą klasę polityczną ale to nie przejdzie.

~Pytanie - kiedy wreszcie PO odejdzie od władzy ?!? 2009-07-19

Pytanie - kiedy wreszcie PO odejdzie od władzy ?!?. Dopiero wtedy może się w tej kwestii coś zmienić....

aaa 2009-07-17

helmut bo to jest trochę tak i tak. Rozmawiałem z osobą z ministerstwa i zaklinała się, że to jest pomysł na pobudzenie sprzedaży. Że taki news sprawi, że ludzie kupią więcej aut, co zasili wpływy z akcyzy do budżetu i pobudzi gospodarkę, ale najważniejsze pomoże ratować budżet (podobno jest źle, po niektórzy ministrowie dali ostro ciała i olali temat oszczędności, a teraz trzeba ciąć na ślepo, żeby to odkręcić). W sumie ma to ręce i nogi. Nie dostaną zgody na zmianę przepisów czy zawieszenie więc wprowadzą podatek od prywatnego użytku (co przy odliczeniu ma sens) byle tylko nie był oZUSowany. Będzie prawie jak w cywilizowanych krajach, odliczasz wszystko ale płacisz. Prawie. Prawie bo aby to robić będzie trzeba jeździć z kratkami..... ale cóż, jesteśmy jakieś 20 lat za zachodem. W 80 latach w niemczech ludzie przerabiali Transportery, żeby podnieść DMC powyżej o ile pamiętam 2,8t co dawało jakieś tak ulgi podatkowe. My jesteśmy na tym samym etapie dziś. Niestety powyższe wymagało by wiary w to co mówi urzędnik. A to wymagało by zaufania. A jak to mawiają, lepiej zoperować sobie nerkę łyżeczką do herbaty niż zaufać urzędnikowi....

helmut 2009-07-17

niestety ale masz racje aaa, też troche czytalem, rozmawiałem na ten temat i mniej więcej do takiego wniosku dochodzi wiekszość ekspertów (nie lubię takiego określenia, ale czasami najlepiej oddaje daną sytuację). I tu się nasuwa pytanie. Czy nasi rządzący, mam tu na myśli głównie ludzi z ministerstwa finansów, są aż tak głupi, że nie widzą tych oczywistych oczywistości, czy może aż tak bezczelni, że liczą na zgodę UE, jak zwykle kosztem kierowców, a wtym przypadku przedsiębiorców??? Jeśli pierwsza odpowiedź, to ręcę opadają, czy już nie mamy w naszym kraju mądrych ludzi? Jeśli druga odpowiedź jest własciwa, to już chyba właściwie wszystko mi opada. Zastanawiam sie tylko co bedzie najlepsze w tej sytuacji?? Oczywiście pelne odliczenie VAT od ceny auta oraz paliwa od wszsystkich aut nie wchodzi w rachube, przynajmniej na razie. Wydaje sie że najrozsądniejsze będzie pozostawienie obecnych przepisów, które de facto są wynikiem bu...elu panującego w naszym prawodawstwie i czekanie na lepsze czasy, być moze w przyszlości doczekamy sie pelnego odliczenia VAT. pzdr

aaa 2009-07-17

Cd... opłata za użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Obecna choćby w Niemczech. U nas miała by wynieść 0,5% wartości początkowej dodatkowego dochodu. Czyli za samochód o wartości 100000zł, miesięcznie dodane by nam było 500zł dochodu. 500zł dochodu oznacza podatek w wysokości (wg stawek dla roku 2010) 90zł, Niewiele biorąc pod uwagę, że w krajach których obowiązuje jest wprowadzony w zamian za możliwość odliczenia VAT od paliwa i ceny auta. Niestety, ale wiceminister chce aby wprowadzono tą opłatę..... równolegle z zawieszeniem odliczenia VAT od paliwa i wartości auta ;))))) to tak jakby płacić mandat za nieprzekroczenie prędkości, jak i za przekroczenie. Co nie zrobisz to cie okradną... Straszne prawda? To jeszcze pewien szczegół. Do tych 90zł będzie trzeba doliczyć..... ZUS :) tak, wiceminister o tym jeszcze nie wie, ale jeśli zaproponuje takie a nie inne zapisy to tak będzie. Teraz sobie podsumujcie i pomyślcie jakich ludzi mamy w rządzie. Co z tego, że minister jest ok, jak jego zastępca jest kretynem?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.