mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Poprawiany VAT

Poprawiany VAT

Komisja Finansów Publicznych wprowadziła zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług. Mają one usprawnić przepisy dot. m.in. odliczania podatku VAT od samochodów.

Wbrew stanowisku rządu Komisja przyjęła poprawki, które, jeśli wejdą w życie, sporo zmienią w obecnie obowiązujących przepisach. Poprawki przewidują przede wszystkim likwidację 50-proc. odliczenia VAT-u, maksymalnie do 5 tys. zł, od zakupu pojazdów, które nie spełniają norm tzw. wzoru Lisaka, dotyczącego dopuszczalnej ładowności samochodów.

W poprawce do ustawy pojazdy samochodowe zostały podzielone na trzy grupy ze względu na ich ładowność. Tym, których ładowność przekracza 3,5 tony, ale nie spełnia norm wzoru Lisaka, przysługuje pełne odliczenie podatku VAT. Przepis ten "załatwić" ma ostatecznie sprawę ciągników siodłowych, czy też kilkunastoletnich ciężarówek, które nie mają świadectwa homologacji. Przy zakupie aut o ładowności przekraczającej wzór Lisaka także przysługiwać będzie całkowite odliczenie, zaś przy nabyciu aut do 3,5 tony będzie można odliczyć VAT do wysokości 7 tys. zł.

Podobnie będą traktowane auta użytkowane w drodze leasingu. Leasingodawca natomiast  będzie mógł odliczyć cały VAT od zakupionego auta, jeśli będzie ono wykorzystywane przez minimum 6 miesięcy do celów leasingowych.

Proponowane zmiany trafią teraz ponownie do Sejmu, gdzie odbędzie się ich drugie czytanie. Brak poparcia rządu nie musi jednak oznaczać, iż nie mają one szans w Parlamencie, jednak na ostateczny kształt ewentualnych zmian przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross