mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Posłowie będą płacić mandaty

Posłowie będą płacić mandaty

Immunitet nie będzie już przeszkodą w ukaraniu posła, który narusza przepisy ruchu drogowego. Rada Ministrów poparła kierunek zmian zaproponowany w poselskim projekcie nowelizacji stosownych przepisów. To samo będzie się tyczyć senatorów, prokuratorów, prezesa IPN czy rzecznika praw dziecka.

Posłowie będą płacić mandaty
Rząd na wtorkowym posiedzeniu poparł kierunek zmian zaproponowany w przedłożonej przez ministra sprawiedliwości poselskiej propozycji nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka. Posłowie zaproponowali wprowadzenie regulacji, które umożliwią przyjęcie mandatu karnego – za popełnienie wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji – przez: prokuratora, posła, senatora, generalnego inspektora ochrony danych osobowych, prezesa IPN, rzecznika praw dziecka.

W obecnym stanie prawnym konstrukcja immunitetu uniemożliwia ukaranie parlamentarzysty mandatem karnym bez konieczności uchylenia immunitetu. W przypadku drobnych wykroczeń drogowych każdorazowe występowanie do Sejmu lub Senatu z wnioskiem o wyrażenie zgody jest niefunkcjonalne i nieuzasadnione. W wielu przypadkach nawet dla samego parlamentarzysty bardziej korzystne jest przyjęcie mandatu niż przechodzenie przez sformalizowaną procedurę parlamentarną.

Takie same rozwiązania zaproponowane zostały wobec innych osób (generalnego inspektora ochrony danych osobowych, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, rzecznika praw dziecka oraz prokuratorów), których immunitet jest regulowany ustawowo, dając im możliwość przyjęcia mandatu karnego, a tym samym wyrażenia w określonym zakresie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

Za każdym razem ww. osoby będą mogły jednak odmówić przyjęcia mandatu karnego. Wówczas procedura ukarania będzie wyglądać jak dotychczas, tj. za pośrednictwem Prokuratora Generalnego np. policja będzie występować o ukaranie posła lub senatora.
Tematy w artykule: mandaty przepisy ruchu drogowego

Podobne wiadomości:

Wyższe mandaty za fotoradary, ale bez...

auto motor i sport 0000-00-00

Grupa posłów PO przygotowała projekt ustawy, który zakłada odebranie strażom gminnym możliwości obsługi fotoradarów i przenosi w całości ten "obowiązek" na Inspekcję Transportu Drogowego.

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Komentuj:

~lalek 2014-02-17

Ciekawe co z sędziami? Oni przecież nie mogą zachować konstytucyjnej niezawisłości, jeśli są dręczeni mandatami za przekroczenie prędkości, bądź zawartość alkoholu powyżej 0,2 promila w wydychanym powietrzu.

~radek 2014-02-03

Znając życie to większość tych z immunitetami, będzie chciała załatwić sprawę w sądzie "przez kolegów". Ciekawe co z tego wyjdzie? Zobaczymy za jakiś czas statystyki sądowe!

~kmiotek 2014-01-23

szkoda ze tak pozno no ale chociaz lepiej pozno niz .........i ci osobnicy powinni byc karani tak jak w finlandi tym bardziej ze oni maja pilnowac przestrzeganie prawa i dodatkowo razy 10 moze wtenczas opadly by klapy ze slepi i zaskoczyli do czego sa powolani !!!!!!!!!!!!!!!

zbynio_r 2014-01-23

Czy to są wszystkie grupy osób które mogły bezkarnie łamać przepisy ?nCzy sędziów też to obejmie ?nZnam takich, których piesek zrobił kupę na chodniku, pan Sędzia nie posprzątał i odmówił przyjęcia mandatu zasłaniając się oczywiście immunitetem.nNie mówiąc już o innych wykroczeniach, w tym za jazdę po pijaku.

~mmm 2014-01-23

A Sędziowie? Im też by się przydało przytrzeć nosa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.