mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Posłowie, sędziowie i prokuratorzy zapłacą mandat

Posłowie, sędziowie i prokuratorzy zapłacą mandat

W sobotę weszły z życie przepisy ograniczające immunitety m.in. parlamentarzystów, sędziów czy prokuratorów w kwestii wykroczeń drogowych. W końcu nie będą musieli zasłaniać się skomplikowanymi procedurami, żeby przyjąć mandat. 

Posłowie, sędziowie i prokuratorzy zapłacą mandat
W pierwszej połowie lipca nowelizacja sześciu ustaw została podpisana przez prezydenta. Prace nad zmianami trwały od ponad dwóch lat, gdy złożono poselski projekt. Wówczas premier Donald Tusk nawoływał, że politycy, którzy sami nakładają ograniczenia, nie stosują się do nich. W związku z tym trzeba było zrobić wszystko, żeby skutecznie karać ich za przekroczenia prędkości oraz inne wykroczenia. 


Według nowej ustawy przyjęcie mandatu karnego lub uiszczenie grzywny za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji będzie stanowić automatyczne oświadczenie o wyrażeniu przez niego zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności. Dotyczy to sędziów, prokuratorów, posłów, senatorów, Rzecznika Praw Dziecka, GIODO, a także szefa IPN. 

Do tej pory żeby osoba chroniona mogła otrzymać mandat, musiał wyrazić na to zgodę odpowiedni organ. W przypadku posła, Rzecznika Praw Dziecka, GIODO czy szefa IPN był to Sejm, w przypadku senatora - Senat, w kwestii sędziów i prokuratorów była to odpowiedzialność dyscyplinarna. Najwięcej kontrowersji wzbudziło objęcie nowymi przepisami sędziów. Według ekspertów prawnych sędzia nie może samodzielnie decydować o uchyleniu swojego immunitetu i jest to sprzeczna z ustawą zasadniczą.

Dzięki zmianom te osoby będą mogły zapłacić mandat drogowy w momencie zatrzymania przez służby. Będzie mu przysługiwało takie samo prawo do odmowy przyjęcia mandatu jak u kierowców bez immunitetu. Jednak w tym przypadku zamiast trafić do sądu, policja będzie składała wniosek do odpowiedniego organu przełożonego ze zgodą na uchylenie immunitetu.

Przez całą ostatnią kadencję Sejmu wpłynęło ponad 100 wniosków o uchylenie immunitetu.

Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando