mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Posłowie zajęli się drogami osiedlowymi

Posłowie zajęli się drogami osiedlowymi

W dniu wczorajszym w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie propozycji zmian do kodeksu drogowego. Główne punkty dotyczą uregulowania kwestii przepisów na drogach wewnętrznych oraz odholowywania źle zaparkowanych samochodów na koszt właściciela.

Proponowana nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym ma wprowadzić identyczne przepisy ruchu drogowego na wszystkich ogólnodostępnych drogach, także tych, które nie są zaliczane do żadnej kategorii dróg publicznych. Co to oznacza? Na uliczkach większości osiedli (nie będzie to dotyczyć zamkniętych osiedli), parkingach przed supermarketami oraz innych tego typu miejscach nie będzie można już się poruszać np. bez dokumentów, bez zapiętych pasów bezpieczeństwa czy też łamiąc inne przepisy. Policja i/lub straż miejska będzie mieć prawo do interwencji i ukarania kierowcy łamiącego przepisy, tak samo, jakby takie zdarzenie miało miejsce na innej drodze publicznej.

Zmiany te spowodują, że zarządzający takimi drogami (spółdzielnie mieszkaniowe, sklep) będą musieli odpowiednio zorganizować ruch na tychże drogach, między innymi poprzez ich odpowiednie oznakowanie.

Projekt zmian zakłada także zaostrzenie przepisów odnośnie odholowania pojazdów. W przypadku zaparkowania nieuprawnionego auta na miejscu dla niepełnosprawnych grozi usunięcie go na koszt właściciela (plus dodatkowo mandat karny w wysokości 500 zł). Ustalenie opłat za odholowanie oraz późniejsze przechowanie auta na parkingu będzie leżało w gestii władz powiatu, nie wyższych jednak od maksymalnych opłat ustalonych odgórnie.

Podobne sankcje będą grozić w przypadku zaparkowania samochodu w miejscu oznaczonym znakiem zakazu postoju bądź zatrzymywania oraz dodatkowo informacją o usunięciu pojazdu na koszt właściciela.

Ustawa dopiero rozpoczęła swoją drogę w Sejmie, tak więc należy się spodziewać, iż do wejścia jej w życie zmian minie jeszcze kilka miesięcy. Jeśli nic nieprzewidzianego nie pojawi się w najbliższym czasie, jest szansa, iż zmiany zaczną obowiązywać już nawet w czerwcu.

Podobne wiadomości:

Zmiany w przepisach: Piesi z pierwszeństwem

Zmiany w przepisach: Piesi z pierwszeństwem

Aktualności 2015-09-27

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

Komentuj:

~zen 2010-03-18

to dla tego psy "u mnie" pod blokiem tak węszą. nie mamy żadnych miejsc postojowych ani parkingu, od 3 lat wszystkie wozy parkują tam gdzie w planach miał być trawnik. BRAWO!!! ciekawe, czy wszystkie samochody odholują na raz. będzie tego z 200 sztuk od malucha po TIRa. gratuluję pomysłu, jak zwykle trafiony. (może lepiej będzie jak zrobimy płot dookoła osiedla i bramę z dyżurką)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Już za kilka tygodni na salonie motoryzacyjnym w Genewie zadebiutuje nowe wcielenie koreańskiego przedstawiciela segmentu aut kompaktowych. Kolejne wcielenie Kii Ceed pojawi się w dwóch wersjach nadwoziowych.