mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Posłowie zaostrzają kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców

Posłowie zaostrzają kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców

Na zakończonym dziś 86. posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli szereg propozycji dotyczących ostrzejszego karania kierowców łamiących przepisy, m.in. za zbyt szybką jazdę czy też prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Teraz projekt zmian trafi do Senatu.

Posłowie zaostrzają kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców
Sejm rozpatrywał w drugim czytaniu projekt nowelizacji Kodeksu Karnego oraz innych ustaw. Proponowane rozwiązania mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zadośćuczynienie ofiarom wypadków. Dotyczą w takim samym stopniu kierowców, będących pod wpływem alkoholu, jak i środków odurzających.

Kierowcy, którzy prowadzili samochód w stanie nietrzeźwości, będą obowiązkowo pozbawiani przez sąd prawa jazdy. Gdy zostaną złapani po raz pierwszy, utracą prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat. Recydywiści – dożywotnio. Ponadto w stosunku do takich kierowców sąd będzie orzekał obowiązek wpłaty na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenintencjarnej co najmniej 5 tys. zł (osoby złapane po raz pierwszy) lub co najmniej 10 tys. zł (osoby złapane ponownie).

Kierowca, który po alkoholu spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym dożywotnio straci prawo jazdy. Taka sama kara ma być orzekana w sytuacji, gdy wypadek spowoduje czyjeś kalectwo. Odstąpienie od tej sankcji będzie możliwe w szczególnie uzasadnionych okolicznościach. Ponadto tacy sprawcy będą musieli zapłacić nawiązkę w wysokości co najmniej 10 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego lub jego najbliższych.

Zgodnie z projektem, przestępstwem będzie jazda bez prawa jazdy, gdy zostało ono wcześniej zabrane. Karą za jego popełnienie będzie grzywna, ograniczenie wolności lub do 2 lat więzienia.

Wyroki sądów w sprawach objętych projektem będą mogły być publikowane w Biuletynach Informacji Publicznej.

Ponadto w projekcie znalazły się m.in. propozycje, by za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h prawo jazdy było zatrzymywane na 3 miesiące. Taka sama sankcja ma grozić za przewóz w pojazdach większej liczby osób niż dozwolona. Wyjątkiem będą pojazdy komunikacji miejskiej, gdzie kierowca nie ma możliwości kontrolowania liczby pasażerów. Z kolei osoby, które w ciągu dwóch lat od wydania prawa jazdy popełniłyby trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji traciłyby uprawnienia do kierowania pojazdami.

Posłowie przyjęli również rozwiązanie, by osoby z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów, o ile sąd uzna, że nie zagrażają one bezpieczeństwu w komunikacji, po pewnym czasie mogły usiąść za kierownicą samochodu, pod warunkiem, że będzie on wyposażony w tzw. blokadę alkoholową. Urządzenie to ma uniemożliwiać włączenie silnika, gdy poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wyniesie 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Jeżeli zakaz był czasowy, możliwe byłoby to po upływie połowy czasu, a w przypadku zakazów dożywotnich – po upływie 10 lat.

W trakcie dyskusji zgłoszono 11 poprawek, w tym m.in. możliwość przepadku auta w określonych sytuacjach. Wszystkie jednak w głosowaniu zostały odrzucone.

Przyjęta ustawa trafi teraz do Senatu.
Tematy w artykule: alkohol prawo jazdy Sejm Alcolock

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Komentuj:

~VinceVega 2015-04-20

koszty, przynajmniej w pewnym stopniu powinny być np. częścią grzywny, ale jeśli te urządzenia będą od jednego producenta, który wygra przetarg publiczny to ich cena oraz koszt montażu na pewno będą znacznie niższe

kazik77 2015-03-31

Co do kosztów montażu, a może bardziej kto je poniesie to kwestia pewnie jeszcze ustaleń. Liczy się tu bardziej sam sens wprowadzenia takich przepisów, które mogą poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach.

Wieszal 2015-03-17

Pomysł jak najbardziej ok ale nich on na własny koszt zakład, czemu to ma iść z publicznych pieniędzy, stać go na alkohol, to stać na inne wydatki.

kazik77 2015-03-12

Za prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu kary powinny być wysokie. Mi osobiście podoba się pomysł z montowaniem w pojazdach takiego delikwenta alcomobilizera. Takie urządzenie montowane są w wielu krajach nie tylko europejskich ale również np w Australii. Ciekawy pomysł warty rozważenia. A Wy co o tym sądzicie?

~Easy Rider 2015-02-12

Podobają mi się te zmiany,tylko dodzm,że powinny one dotyczyć wszystkich użytkowników samochodów,a więc również i Posłów i Senatorów.I z chęcią podpiszę się pod tymi zmianami,jeżeli będzie klauzula,że przed tego typu wykroczeniami żadne immunitety nie działają :-)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.