mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Posłowie zapłacą też mandaty

Posłowie zapłacą też mandaty

W miniony piątek została przyjęta nowelizacja przepisów, zgodnie z którą posłowie, senatorowie czy sędziowie będą mogli być ukarani za wykroczenia drogowe bez konieczności uchylania ich immunitetu. O ile jednak zechcą.

Posłowie zapłacą też mandaty
Dotychczas ukaranie za wykroczenia drogowe posłów, GIODO, prezesa IPN oraz rzecznika praw dziecka wymagało zgody Sejmu. W przypadku senatorów zgodę na ukaranie wyrażała Izba Wyższa, a sędziowie oraz prokuratorzy odpowiadali tylko dyscyplinarnie.

Zmienione przepisy umożliwiają posłom i senatorom, a także generalnemu inspektorowi ochrony danych osobowych, prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej, rzecznikowi praw dziecka, sędziom oraz prokuratorom, w tym Prokuratorowi Generalnemu przyjęcie i zapłacenie mandatu karnego (wręczonego podczas kontroli drogowej) oraz opłacenie mandatu zaocznego (np. otrzymanego na podstawie zapisu z fotoradaru) na takich samych zasadach, jakie obowiązują pozostałych obywateli.

Co jednak ciekawe, przepisy nie nakazują bezwzględnego przyjęcia mandatu. Posłowie czy inne uprawnione osoby będą mogły, jak dotychczas, zasłonić się immunitetem i nie przyjąć mandatu. Wówczas wobec takich osób będzie stosowana dotychczasowa procedura pozbawiania ich immunitetu.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Prace nad nowelizacją ustawy o prokuraturze, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych rozpoczęły się dwa lata temu. Poselski projekt zmian zgłosiła ówczesna marszałek Sejmu, Ewa Kopacz.

Podczas głosowania żaden poseł nie był przeciw powyższym zmianom. 425 głosowało za nowelizacją ustawy, a tylko jeden się wstrzymał (Bogusław Wontor z SLD).
Tematy w artykule: mandaty Sejm

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Zmiany w przepisach: Posłowie też będą płacić...

auto motor i sport 2015-07-13

Nowe przepisy mają dotyczyć posłów, senatorów i sędziów, którzy teraz za wykroczenie drogowe będą płacić mandat karny. O ile zechcą...

Komentuj:

~Zybi 2015-07-21

Czyli nic się nie zmieniło.nDopiero jak zmienią zasadę immunitetu na wyłącznie ochronę przed pozbawieniem wolności (areszt, zatrzymanie, wykonanie wyroku więzienia), a we wszystkich pozostałych przypadkach obowiązywać będą ich takie same prawa jak każdego obywatela, to może zaczną tworzyć prawo służące wszystkim Polakom - a nie tylko wybrańcom. Dlaczego poseł nie może mieć sprawy przed sądem i odpowiadać z "wolnej stopy" - tym bardziej, że może np. wyznaczyć pełnomocnika, a jak wygra to zapłaci oskarżyciel. Jeśli jest niewinny to go nic nie będzie kosztować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.