mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Posłowie zdecydują co z podatkiem ekologicznym

Posłowie zdecydują co z podatkiem ekologicznym

W porządku obrad na rozpoczynającym się dzisiaj 22. posiedzeniu Sejmu znajdzie się m.in. projekt ustawy o podatku od samochodów, tzw. podatek ekologiczny.

Projekt ustawy przewiduje zmianę w sposobie naliczania podatku, jaki trzeba zapłacić przy pierwszej rejestracji pojazdu na terenie Polski. Do tej pory właściciele zakupionych samochodów sprowadzonych do Polski płacili akcyzę, której wysokość była uzależniona od wieku pojazdu oraz pojemności skokowej silnika. Dodatkowo na wysokość płaconej opłaty wpływ miała cena samochodu wykazana na fakturze czy innym rachunku.
Według ustawodawcy stwarzało to pole do nadużyć i dlatego autorzy projektu odeszli od takiego sposobu naliczania podatku. Wysokość nowego podatku byłaby uzależniona przede wszystkim od pojemności skokowej silnika oraz od spełniania przez niego normy emisji spalin Euro. Im norma ta będzie wyższa, tym niższy będzie współczynnik wpływający na wysokość podatku.
 
Zastąpienie akcyzy podatkiem od samochodów ma pozostawić wpływy do budżetu państwa na niezmienionym poziomie, a jednocześnie ma obalić podstawowe argumenty Komisji Europejskiej, która zarzuca pobieranej akcyzie dyskryminowanie aut sprowadzanych zza granicy. Nie wiadomo jednak, czy nowy podatek także nie zostanie zakwestionowany i skierowany do ETS. Zarzuca się mu m.in. bardzo wysoki stopień skomplikowania.
 
Czytaj także:

Zmieniony podatek ekologiczny (2006-06-08)


Podobne wiadomości:

Zmieniony podatek ekologiczny

Zmieniony podatek ekologiczny

Finanse i prawo 2006-06-08

Komentuj:

~synek 2006-07-23

a ja jakos nie wierze za zroca akcyze, w koncu to mioliony zlotych nowych i dla budzetu to bylby zbyt duzy problem, pewno ci dranie cos wymysla i znowu spoleczenstwo bedzie oszukane

~obronca 2006-07-21

no ale ci, ktorzy mają sfingowane umowy, pisane na kolanie jak mowisz to zaplacili malutka akcyze, czesto pare, parenascie zlotych. Tu chodzi o tych wszystkich ktorzy uczciwie sprowadzili samochody i dodatkowo nieslusznie zaplacicli jeszcze wysoką akcyze

~Amator 2006-07-20

Ludzie sluchajcie ! Zwrot niesłusznie nalionego podatku akyowego dostaną tylko Ci, którzy mają oryginalne umowy zakupu auta i założą sprawę. Natomiast wszyscy, którzy mają picowane umowy na parę groszy, pisane na kolanie i stęplowane ziemniakiem, mogą o jakimkolwiek zwrocie zapomnieć.

~do michu 2006-07-20

masz racje , sam troszke handluje i zauważyłem że czesto zdarza się że dzwonią jakies podejrzane typy, od razu pytajace się o adres zamieszkania , nie interesuje ich auto tylko od razu adres , cwaniaczki.Pobierają akcyze nielegalnie i się jeszcze sadzą. Nie moge się doczekac rozstrzygniecia przez ETS, na pewno nie podaruje im tego co zapłaciłem bedą oddawac, skończy sie kozakowanie urzedasów.

~michu 2006-07-20

chcialbys sie o co s spytac w jakim kraju my zyjemy??akcyza jest pobierana nielegalnie,bo podlegamy prawom uni,z jakiej wiec okazji nasza policja kryminalna jezdzi po komisach wraz z urzedem celnym rekwiruja samochody ktore nie sa oplacone,dzwonia na ogloszenia udajac potencjalnych klientow a potem zabieraja auto a nawet aresztuja "do wyjasnienia" czy tu nie mozna spokojnie zyc czy przestepczosc na ulicach jest juz zlikwidowana ze policja gnebi tych ktorzy chca przezyc w jakis sposob w tym chorym kraju??moze wszyscy wyjedzmy za granice to nie bedzie mial kto utrzymywac zlobow przy korycie!!panowie zajmicie sie swoimi przekretami!!! bo zlodziejami okradajacymi panstwo wy jestescie!!! dajcie zyc innym

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.