mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Poważne zmiany w prawach jazdy

Poważne zmiany w prawach jazdy

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało wielkie, jeśli wręcz nie rewolucyjne zmiany w procesie zdobywania prawa jazdy. Od stworzenia zupełnie nowych kategorii, poprzez wprowadzenie okresu próbnego dla wszystkich "młodych" kierowców, aż po terminowość w wydawaniu praw jazdy.

Poważne zmiany w prawach jazdy
Za główny cel twórcy projektu ustawy o kierujących pojazdami postawili poprawę bezpieczeństwa poprzez podniesienie kwalifikacji kierujących pojazdami oraz ograniczenie negatywnych zjawisk związanych z procesem uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, takich jak np. korupcja czy nierzetelne wykonywanie usługi. Ponadto nowa ustawa ma dostosować nasze prawo do przepisów unijnych w tym zakresie.

Konieczne są zmiany
O tym, iż proponowane zmiany są niezbędne, świadczą chociażby następujące fakty i dane. Najczęściej w wypadkach biorą udział osoby w wieku 18-24 lata, posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata. 83% zabitych w wypadkach z udziałem młodych kierowców to również osoby w wieku 18-24 lata. W Polsce liczba ciężkich wypadków drogowych jest trzykrotnie wyższa niż w krajach UE, w wypadkach na naszych drogach ginie też trzykrotnie więcej osób. Aż w 73% ośrodków szkoleń stwierdzono różne nieprawidłowości. Egzamin teoretyczny zdaje za pierwszym podejściem 70,2% kandydatów, zaś praktyczny tylko 32,7%.

To między innymi właśnie te liczby były przesłanką wprowadzenie omawianych zmian. Dlatego też projekt ustawy utrzymuje wszystkie wprowadzone do tej pory rozwiązania, które okazały się trafione, zaś dokonuje niezbędnych zmian w tych obszarach, które wynikają z dotychczasowych doświadczeń.

Nowe kategorie
Jednym z ważniejszych elementów projektu jest wprowadzenie kilku całkowicie nowych kategorii praw jazdy, które mają precyzyjniej regulować uprawnienia szczególnie do kierowania jednośladami. Nowością jest na przykład konieczność posiadania prawa jazdy na motorower (a nie jak dotychczas karty motorowerowej). Będzie to kategoria AM i w przypadku motoroweru będzie można się o nią ubiegać już od 14 lat.

Podział na kat. A i B

AM - od 16 lat (za zgodą rodziców)
- motorower - ukończone 14 lat;
- czterokołowiec lekki (quad);
A1 - 16 lat (za zgodą rodziców)
- motocykl o poj. do 125 cm3 i mocy do 11 kW;
- motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW;
A2 - 18 lat
- motocykl o mocy do 35 kW;
- motocykl trójkołowy o mocy pow. 15 kW;
A - 20 lat, jeśli wcześniej przez 2 lata w posiadaniu było A2, a jeśli nie, to 24 lata
- motocykl.

B1 - 16 lat (za zgodą rodziców)
- czterokołowiec (quad);
- pojazdy z kat. AM;
B - 18 lat
- samochód o dmc do 3,5 t, poza autobusem i motocyklem;
- samochód plus przyczepa lekka;
- samochód plus inna przyczepa, ale łączna dmc do 4.250 kg.

Nowością będzie także wydawania praw jazdy na określony czas. I tak, w przypadku wszystkich kategorii A i B (w tym B+E) oraz T (ciągniki rolnicze oraz pojazdy wolnobieżne) wydawane są na okres 15 lat. W przypadku pozostałych kategorii na 5 lat. Wydanie prawa jazdy tej samej kategorii na kolejny okres będzie się wiązało z koniecznością przejścia przez badania lekarskie.

Okres próbny
Wzorem sporej grupy państw unijnych (np. Niemcy, Wlk. Brytania, Irlandia, Francja, Szwecja czy Węgry) wprowadzony zostanie dwuletni okres próbny dla tzw. "młodych kierowców", bez względu na wiek, w którym nabędą oni uprawnienia do prowadzenia pojazdu (kat. B). Przez cały okres 24 miesięcy kierowca jest poddany szczególnemu nadzorowi. Jeśli w tym czasie popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu drogowemu wówczas okres ten jest automatycznie przedłużany na kolejne 2 lata. Dodatkowo jest on kierowany na obowiązkowy kurs reedukacyjny. Po trzech wykroczeniach lub jednym przestępstwie przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego prawo jazdy podlega cofnięciu.

Ponadto przez okres roku od zdobycia uprawnień "młody" kierowca nie może podejmować pracy w charakterze zawodowego kierowcy oraz na każdym prowadzonym przez siebie pojeździe mieć naklejony z przodu i z tyłu charakterystyczny zielony liść klonu.

Nowe wzory prawka
Nowa ustawa wprowadzi także nowy wzór praw jazdy, który ma być jednolity dla wszystkich państw UE (obecnie na terenie Unii obowiązuje ponad 110 różnych wzorów tego dokumentu). Proces wprowadzania nowego wzoru prawa jazdy rozpocznie się od 2013 roku i potrwa do 2033 r. Oczywiście na koszt kierowców.

Podobne wiadomości:

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w 2017

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w...

Finanse i prawo 2016-11-23

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Komentuj:

~Gufer 2008-12-10

podobają mi się te kursy prawa jazdy i egzaminy . Po egzaminie delikwent nadal nie umie wymienić żarówki albo wetknie ją źle i świeci wszystkim po oczach . Wymiana koła to też tragedia narodowa , ruszanie na śliskim , holowanie . Tak na prawdę to życie potem uczy co często daje po kieszeni . Przyczyną wypadków czasem są dziury w drodze , koleiny bo często wyrzuci samochód nawet jak jedzie przepisowo . Pozostałe 2 przyczyny do gupota i hamstwo .

~lolo 2008-09-29

To że jest aż tyle u nas wypadków to jest spowodowane prawdopodobnie tym, że drogi mamy fatalne. Wiadomo, że brawura itp. też swoje robią, ale na zachodzie też tak jest i wypadków jest mniej, bo na 3 pasmowej autostradzie trudniej jest o kraksę. Widać, że znowu będzie kręcił się biznes wokół praw jazdy, skoro tyle jest różnych wymogów. Wystarczyłby gdyby państwo dopłacało 40% do terenowych aut, to byłoby u nas bezpieczniej i drogi aż tak szybko nie trzeba byłoby remontować. Wszystkim by się to opłacało. Państwo i tak by sobie te 40% odbiło w paliwie - 40% byłoby więcej sprzedanego paliwa.

~wld 2008-09-27

tutaj musze obronic troche urzednikow, bo niektore rzeczy warto wprowadzic. jesli chodzi o mlodych kierowcow, to popieram w 100% kazdy byl mlody i wie co sie wtedy liczylo, tylko gaz i wariacje. Z tym, ze kiedys auto jak wyciagnelo 100km/h, to byl wyczyn, a teraz mlodzi ludzie maja do dyspozycji o wiele wieksza moc i predkosc. Bobby- moze prawo jazdy zdales, ale test na czytanie tekstu ze zrozumieniem to bys oblal. Napisane jest, ze CO 15 LAT BEDA BADANIA LEKARSKIE DLA ABT. Tez to jest sluszne, bo nie chce mi sie juz trabic na dziadkow, co widza 1,5m przed maske. Brakuje obligatoryjnej karty rowerowej. To sa takie same pojazdy w sensie kodeksu drogowego, wiec dlaczego ich kierowcy moga poruszac sie bez uprawnien uzyskanych w drodze egzaminu. Recepta tu moze byc przedmiot w szkole pt. przepisy ruchu drogowego Zbyt restrykcyjnie podeszli do motcykli. 24 lata jesli by ktos chcial od razu wskoczyc na wersje otwarta, to przesada. Od 18 do 20 okres proby na malej mocy i potem na otwarta. Szkolenie kierowcow powinno sie zmienic, aby po okresie proby 2 lat delikwent przechodzil kolejny egzamin. Odpowiednio dluzszy i sprawdzajacy wiecej zachowan, nie tylko w miescie. Jesli sobie nie radzi za kolkiem, to nie ma prawa dalej prowadzic i musi przejsc kolejne szkolenie.

~Jacek 2008-09-25

Jedna durnota goni drugą. Czy ktoś jest w stanie wskazac chociaż jedną rzecz uchwalną ostatnio przez "polityków" która rzeczywiście służyła by społeczeństwu. Ja mam wrażenie że nawet jeśli coś takiego by się znalazło to chyba uchwalone przez pomyłkę lub niedopatrzenie.

~Nick 2008-09-25

I,podsumowując przedmówców,zrobią-co będą chcieli. I to jest szokujące - bezsilność w obliczu debilizmu rządzących.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.