mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Powraca pomysł możliwości rejestracji "anglików"

Powraca pomysł możliwości rejestracji "anglików"

"Rozpoczynamy pracę nad możliwością rejestrowania aut z kierownicą po prawej stronie. Zbyt długo utrzymujemy tę niepotrzebną barierę." Te dwa zdania ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oznaczają, że już wkrótce mogą zniknąć bariery w rejestracji aut sprowadzanych np. z Wielkiej Brytanii.

Powraca pomysł możliwości rejestracji
Używane auta z zachodniej Europy, choć główna ich fala miała miejsce kilka lat temu, wciąż napływają na nasz rynek w dużej liczbie. Są najczęściej dużo lepiej wyposażone niż wersje będące od początku w Polsce, w znacznie lepszym stanie technicznym, a często wręcz możemy sprowadzić modele, a nawet i marki, których w naszym kraju nie nabędziemy na rynku pierwotnym.

Zmniejszenie zainteresowania autami zagranicznymi wynika po części z faktu, że większość rynków europejskich została już dość dokładnie spenetrowana przez poszukiwaczy okazji oraz wszelkiej maści handlarzy. Jest jednak szansa, że w końcu będziemy mogli bez większych ograniczeń rejestrować w kraju także auta z Wielkiej Brytanii, które w przeciwieństwie do krajów kontynentalnych mają kierownicę po prawej stronie.

Obecnie, aby takie auta zarejestrować w naszym kraju, należy dokonać tzw. przekładki, czyli przeniesienia kierownicy, pedałów z prawej na lewą stronę w aucie, a także odpowiednie dostosowanie deski rozdzielczej, świateł oraz oczywiście pozytywne "zaliczenie" przeglądu. Bez tej pierwszej czynności nie mamy żadnych szans na rejestrację, co potwierdził także swoim wyrokiem m.in. Naczelny Sąd Administracyjny.

Tyle, że innego zdania jest Komisja Europejska, która już w 2010 roku zwróciła się do naszego kraju o wyjaśnienia w tej kwestii. Według Brukseli, jeśli auto spełnia wymogi homologacji typu UE, można nim bezpiecznie jeździć we wszystkich państwach unijnych, bez względu na to, czy jest przystosowane do ruchu prawo- czy lewostronnego.

A ponieważ strona polska upierała się przy swoim zdaniu, iż auta z kierownicą po prawej stronie przy ruchu prawostronnym mogą powodować wzrost zagrożenia na drogach, nic w tej kwestii się nie zmieniło. W efekcie sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Czy to właśnie groźba kolejnej porażki przed ETS, czy może jakieś inne czynniki spowodowały, że jest szansa na zmianę przepisów w tej materii. Wspomniane na wstępie dwa zdania zamieścił na swoim profilu na jednym z serwisów społecznościowych Sławomir Nowak, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Jak na razie żadnych więcej szczegółów nie znamy. Czy jakiś projekt zmian jest już przygotowany, albo jest już chociaż w trakcie realizacji, czy też panu ministrowi dopiero taki pomysł się narodził? Kiedy ewentualne zmiany miałyby wejść w życie? Czytając jednak ten wpis wydaje się, że problem z rejestracją "anglików" w naszym kraju już niedługo przestanie obowiązywać.

Oczywiście wciąż przeciwnicy takiego pomysłu będą wysuwać swoje argumenty, głównie mówiące o zmniejszeniu bezpieczeństwa na naszych drogach, które, jak wiadomo, już teraz należą do najmniej bezpiecznych w Europie. Manewr wyprzedzania na drodze jednopasmowej bez pasażera na lewym fotelu będzie wiązał się ze znacznie większym ryzykiem. Komisja Europejska argumentowała, że możliwość rejestracji tego typu pojazdów istnieje obecnie w innych państwach unijnych. Pamiętajmy jednak, że w większości posiadają one znacznie lepiej rozwiniętą sieć dróg z więcej niż jednym pasem ruchu.

Podobne wiadomości:

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Komentuj:

~observer 2012-02-06

Niech żyje Komisja Europejska!!!

~Greg12 2012-02-05

A w przypadku kratek już KE taka hojna nie jest i nie powstrzymała bandy ryżego. Po prostu widać że wyspiarze nie mają gdzie wywieźć złomu, a Polacy robią to tak sprawnie i za darmo :) . Udowodnili to już w prawie całej Europie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.