mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Pracodawcy kontra premier

Pracodawcy kontra premier

Według Donalda Tuska ograniczenie możliwości odliczania pełnego VAT od aut z kratką to walka z osobami próbującymi oszukać państwo. Jeśli jednak wprowadzimy takie ograniczenie, obniżymy tym samym konkurencyjność polskich przedsiębiorstw - ripostują przedsiębiorcy.

Pracodawcy kontra premier
Pracodawcy RP uważają i po raz kolejny apelują, że należy wreszcie zlikwidować problem kratek poprzez umożliwienie pełnego odliczania podatku VAT od pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

W poniedziałek premier Donald Tusk powiedział jednak, że w imię walki z nieuczciwością rząd ograniczy możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów z kratką do kwoty maksymalnie 6 tys. zł oraz ograniczy możliwość zakupu paliwa do tych samochodów. Te obostrzenia legislacyjne mają funkcjonować przed dwa lata. Premier zaznaczył jednocześnie, że celem rządu nie jest walka z nieuczciwością, tylko z osobami próbującymi oszukać budżet państwa.

- Takim samym narzędziem pracy jak betoniarka dla murarza, ciężarówka dla przewoźnika, jest samochód osobowy o tonażu do 3,5 tony dla osoby zajmującej się np. sprzedażą ubezpieczeń i muszącej dojechać do klienta, aby go pozyskać. Wszystkie te podmioty powinny mieć równe prawa, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski. Jeśli obecnie ograniczymy możliwość odliczania podatku VAT, obniżymy konkurencyjność polskich przedsiębiorców.

Zdaniem Pracodawców RP w imię zachowania neutralności podatku od towarów i usług, należy pozostawić możliwość pełnego odliczania podatku VAT od wszystkich pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

- Zgadzamy się, że polskie ustawodawstwo wymaga zmian, ale w kierunku złagodzenia i dostosowania do wymogów unijnych – dodaje Grzegorz Byszewski. Obecnie możliwość odliczania opiera się na interpretacji Ministerstwa Finansów. Choć od tego czasu minęło ponad półtora roku, nadal nie znowelizowano ustawy o podatku od towarów i usług, tylko opierano się na z założenia niestabilnych rozwiązaniach tymczasowych.

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~nienormalny kraj 2010-12-04

wg. premiera policja to złodzieje skoro mają kratki.

~MIL 2010-11-25

Tym, że masz pracę, gamoniu... Nikt Ci nie broni otworzyć własnej firmy, tylko po co... - przecież lepiej jest marudzić, zamiast się wziąć do roboty. Zobaczysz wtedy, jakie są obciążenia podatkowe przy działalności i zmienisz zdanie. A wystarczyłoby zlikwidować VAT i wprowadzić podatek obrotowy 2% - gwarantuję, że nikty by wtedy nie kombinował, a przy okazji ceny by spadły o VAT.

~a 2010-11-25

to nie są pracodawcy tylko oszuści. czym sie różni wyłudzanie renty od wożeniem w prywatnym celu dupy dyrektora?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Już w marcu startuje salon motoryzacyjny w Genewie. Podczas imprezy zadebiutuje koncepcyjna Skoda Vision X. To zapowiedź kolejnego SUV-a w gamie czeskiego producenta.