mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawa jazdy podrożeją!

Prawa jazdy podrożeją!

Podwyżka podatku VAT o jeden punkt procentowy z początkiem 2011 roku dotknie nas wszystkich. Jednak przy okazji zmian w ustawie o podatku od towarów i usług nasi rządzący wprowadzają i inne rozwiązania mające, w zamyśle, ratować budżet państwa. Podatkiem VAT objęte zostaną, zwolnione do tej pory, kursy na prawo jazdy.

Prawa jazdy podrożeją!
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który został już zaakceptowany przez Sejmową Komisję Finansów Publicznych, zakłada między innymi ograniczenie grupy rodzajów działalności z dotychczasowego zwolnienia z podatku VAT. Wśród usług, które do tej pory korzystały z prawa do zwolnienia, znajdą się najprawdopodobniej usługi szkolenia na prawo jazdy. Do tej pory kursy te traktowane były jako usługi w zakresie edukacji.

Co oznacza takie rozwiązanie? Ośrodki Szkolenia Kierowców staną się po wprowadzeniu projektowanych zmian podatnikami VAT, a tym samym do każdej wykonywanej przez siebie usługi będą doliczać ten podatek. A to spowoduje, że kursy na prawo jazdy wzrosną o ok. 23 procent. Zakładając, iż nie będzie tu dodatkowo jeszcze ruchów w obecnych cenach - kursy na prawo jazdy kat. B kształtują się w granicach 1.200-1.400 zł - nałożenie podatku VAT na szkolenie kierowców spowoduje wzrost ceny za taki kurs o ponad 300 zł.

Nie ma co raczej liczyć, że szkoły wezmą choć w części koszty podatku VAT "na siebie". Już teraz większość z nich narzeka, iż prowadzi działalność na granicy opłacalności, walcząc o klienta jak najniższą ceną. Stąd m.in. pojawiły się głosy ze środowisk OSK, by nałożyć minimalne ceny na poszczególne kursy na prawo jazdy.

O ile dodatkowe 300 zł w przypadku kategorii B to wydatek, który przeciętny Kowalski będzie mógł jeszcze jakoś ścierpieć (choć z pewnością nie każdy), to problemy zaczynają się robić w przypadku droższych kategorii. Przykładowo kandydaci na kategorię C lub D (pojazdy ciężarowe i autobusy) dziś płacą średnio ok. 3-4 tysiące złotych. Po wprowadzeniu nowelizacji będą musieli wyłożyć dodatkowo nawet do tysiąca złotych więcej.

Co gorsza, w związku z opodatkowaniem 23-procentowym VAT-em czeka nas również podwyżka cen za sam egzamin. Dziś egzaminy, podobnie jak i kursy, zwolnione z podatku od towarów i usług kosztują 134 zł (jednolita cena w całym kraju - 112 zł za egzamin praktyczny i 22 zł za teorię). Jak wynika z prostych wyliczeń, od 1 stycznia przyszłego roku łącznie za egzamin możemy zapłacić już 156 zł. A przypomnijmy, że Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów WORD-ów już od dłuższego czasu postuluje o wzrost opłat egzaminacyjnych, które pozostają na niezmienionym poziomie od 2006 roku. No i kwestia zdawalności. Dziś mało komu udaje się za pierwszym podejściem zaliczyć oba egzaminy...

Jest jednak nadzieja dla młodych Polaków, którzy jeszcze nie posiadają uprawnień do prowadzenia pojazdów samochodowych. Otóż ustawa będzie przewidywać zwolnienia z VAT dla tych ośrodków szkoleń, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczą limitu 150 tys. zł. Przy wspomnianej już wyżej średniej cenie za kurs oznacza to, że ze zwolnień będą korzystać te szkoły, które mają w miesiącu 12-14 kursantów. A więc tylko małe OSK będą mogły skorzystać z tego prawa, natomiast większe staną się niemal natychmiast mniej konkurencyjne na rynku. Z drugiej jednak strony, duże szkoły dysponują często lepszym sprzętem, nowszymi autami do nauki jazdy i przede wszystkim lepiej wykwalifikowaną kadrą. Przed młodymi kandydatami na kierowców na pewno pojawi się pytania - czy zaoszczędzić nieco pieniędzy i udać się do mniejszej szkoły, czy może jednak postawić na większe i już od przyszłego roku znacznie droższe ośrodki, ale w teorii zapewniające nieco wyższy poziom szkolenia.

Przedstawiciele branży instruktorów nauki jazdy zwracają jednak uwagę na jedną możliwość. Otóż duże szkoły, o rocznych przychodach przekraczających 150 tys. zł, mogą się specjalnie "rozdrabniać" na mniejsze ośrodki. Tym samym będą one miały dużo niższe obroty i nie będą musiały do swoich usług doliczać 23-proc. podatku VAT. Poza tym, według ostrożnych analiz (nie ma dokładnych badań, na podstawie których można by stwierdzić, ile szkół będzie musiało naliczać VAT) większość OSK nie przekracza jednak progu 150 tys. rocznych przychodów. A więc być może opodatkowanie usługi nauki jazdy wcale nie okaże się aż tak dokuczliwe.

Co ciekawe, być może będą jeszcze inne możliwości nie płacenia podatku VAT, nawet korzystając z usług dużych OSK. Wśród pomysłów pojawił się bowiem zapis, by szkolenia finansowane ze środków unijnych, a także dla bezrobotnych, skierowanych z urzędów pracy, również nie były objęte podatkiem VAT. Zamysł może i szlachetny, jednak, jak mówią nawet właściciele szkół, wprowadzający sporo zamieszania choćby w kwestiach rozliczeniowych.

Nowelizacja ustawy o podatku VAT raczej jest już przesądzona. Jednak proponowane zmiany w kwestii opodatkowania usług nauki jazdy wcale nie muszą przynieść określonych korzyści dla budżetu państwa.

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Komentuj:

~Tommy z tonącej wyspy Tuska 2010-11-12

też mi coś, wszystko w POlsce ostatnio szybko drożeje...

~mlody 2010-10-22

hahahah! jezdziłem dokładnie tym samochodem na zdjęciu!;d pozdrawiam szkole szerokiej drogi xD

~hans 2010-10-22

super, wszystko w naszym socjalistycznym kraju musi podrożeć, a ja się zapytam: wie ktoś ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy w USA???? w porównaniu do nas to są grosze

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando