mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawie 4,5 miliarda złotych odszkodowań

Prawie 4,5 miliarda złotych odszkodowań

W pierwszej połowie roku firmy ubezpieczeniowe wypłaciły łącznie 4,44 mld zł odszkodowań z tytułu ubezpieczeń OC pojazdów mechanicznych oraz autocasco.

O ile w przypadku ubezpieczenia OC mamy do czynienia ze wzrostem ogólnej wartości odszkodowań (2,55 proc. w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku), o tyle w autocasco ich wartość spadła o 10,5 proc.

W pierwszym półroczu 2012 r. liczba polis autocasco zwiększyła się o 2,1 proc., zaś średnie odszkodowanie z AC zwiększyło się o 1,77 proc. Jednocześnie liczba zgłaszanych szkód z autocasco spadła aż o 12 proc., z ponad 429 tys. do 377 tys.

- Oznacza to utrzymywanie się tendencji widocznej już w I kwartale tego roku. Kierowcy zgłaszają mniej drobnych szkód. Wiąże się to prawdopodobnie z uruchomieniem przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny narzędzia, weryfikującego prawa do zniżek za ubezpieczenie. Na mniejszą liczbę zgłaszanych szkód w I półroczu mają oczywiście przede wszystkim wpływ korzystne warunki pogodowe w I kwartale i brak stłuczek spowodowanych śniegiem i wahaniami temperatury – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Znacznie większy wzrost dotyczy średniej szkody z ubezpieczenia OC. W ciągu roku wzrosła ona o 7,5 proc. z 4.800 zł do 5.160 zł. Dlatego też odszkodowania ogółem wzrosły, choć liczba szkód spadła – z 546 tys. do 521 tys. W ubezpieczeniach OC drugi kwartał z rzędu mamy do czynienia z dodatnim wynikiem technicznym. Jest on już jednak mniejszy niż w I kw. tego roku i wynosi dla całego rynku 15,8 mln zł.

– Wynik techniczny nigdy nie rośnie liniowo, w związku z tym nikt nie jest dziś w stanie powiedzieć, czy na koniec tego roku będzie to liczba dodatnia czy ujemna. Szczególnie, że presja na wzrost odszkodowań utrzymuje się, a warunki atmosferyczne, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć w IV kw. tego roku, pozostają niewiadomą – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.

W pierwszym półroczu 2012 r. ubezpieczyciele zebrali z tytułu OC prawie 4,4 mld zł, o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczba umów wzrosła w tym czasie o 2 proc., do 17,9 mln. Składka ogółem z autocasco wyniosła 2,9 mld zł, o 1,37 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczba polis zwiększyła się o 2,14 proc. do 5 mln.

Podobne wiadomości:

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.