mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawie 6 tys. skarg na ubezpieczenia komunikacyjne

Prawie 6 tys. skarg na ubezpieczenia komunikacyjne

W trzecim kwartale roku ponownie ubezpieczenia komunikacyjne były przyczyną największej liczby skarg, jakie ubezpieczeni skierowali do biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Prawie 6 tys. skarg na ubezpieczenia komunikacyjne
W przedstawianym okresie sprawozdawczym 53,5% wszystkich skarg (5.957), jakie zostały skierowane do Rzecznika Ubezpieczonych, dotyczyła ubezpieczeń komunikacyjnych. Wśród nich najwięcej spraw odnotowano na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych – 3.550 skarg (31,9%), oraz składki ubezpieczeniowe w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych (1.272 skargi tj. 11,4%). Ubezpieczający skarżyli się przede wszystkim na występowanie tzw. podwójnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, wezwanie do zapłaty przez zakład ubezpieczeń składek powstałych na skutek ponownej kalkulacji, jak również przedawnionych składek ubezpieczeniowych lub ich rat wraz z odsetkami za zwłokę, problemy z uzyskaniem zwrotu niewykorzystanej części składki za OC komunikacyjne w następstwie zbycia pojazdu oraz na wysokość składek, w tym na konstrukcję taryf składek.

Wysoka pozycja w zakresie liczebności skarg w grupie ubezpieczeń komunikacyjnych przypadła również problemom odnoszącym się do ubezpieczeń autocasco – 982 sprawy (8,8%).

Kolejne miejsce z uwagi na liczbę zajmowały skargi dotyczące ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów – 75 skarg (0,7%). Ponadto część skarg dotyczyła Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w tym najczęściej odmowy uznania w całości lub w części zasadności zgłaszanych roszczeń odszkodowawczych (23 skargi – 0,2%) oraz nakładania opłat tytułem niedopełnienia obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (16 skarg – 0,1%). Pozostałe wystąpienia skarżących w tej grupie spraw dotyczyły ubezpieczeń assistance – 30 skarg (0,3%) oraz ubezpieczenia Zielonej Karty – 9 skarg (0,1%).

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.