mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawo Jazdy: Nowe zasady wejdą za rok!

Prawo Jazdy: Nowe zasady wejdą za rok!

Przyszli kierowcy się ucieszą, a szkoły jazdy i WORDy na chwilę odetchną. Minister Transportu ogłosił wczoraj, że planowane zmiany nie wejdą w życie już za kilka tygodni, ale dopiero w styczniu 2013 roku.

Prawo Jazdy: Nowe zasady wejdą za rok!
Podczas wczorajszej konferencji prasowej Sławomir Nowak (minister transportu) ogłosił, że propozycje trafiły do Sejmu. Teraz musi on uchwalić nowelizację ustawy, a następnie trafi ona do prezydenta.

Dotychczasowe zmiany, które miały zacząć obowiązywać z początkiem lutego zostały podpisane przez głowę państwa 26 stycznia zeszłego roku. Ustawa miała wejść w życie już 11 lutego 2012 roku, przez co w ostatnich tygodniach przyszli kierowcy przeprowadzali szturm na Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w całym kraju. A było się o co spieszyć, bowiem nowe zasady zdobywania prawa jazdy wcale nie będą takie łatwe. Powodem przesunięcia terminu wejścia w życie zmian jest fakt, że ośrodki ruchu drogowego mogłyby nie zdążyć wdrożyć nowych zasad, gdyż wymagają one zainstalowania m.in. nowoczesnego sprzętu informatycznego.

Zmiany są dość radykalne. Przede wszystkim zmieni się forma nauczania. Teraz wykłady teoretyczne będzie można przeprowadzać przez internet. Nie trzeba będzie zatem specjalnie jechać do szkoły jazdy. Wystarczy włączyć komputer z internetem, gdzie pod okiem wirtualnego instruktora będzie można odbyć część teoretyczną kursu. Zmiany mogą skutkować zwiększeniem ceny za szkolenie, bowiem szkoły będą musiały dostosować się do nowych wymagań. Nie tylko sprzętowych w zakresie informatycznym. Szkoła będzie musiała dysponować odpowiednim parkiem samochodowym i motocyklowym.

Zmienią się też zasady przeprowadzania egzaminu teoretycznego. Tym razem pula pytań bardzo się zwiększy. Kandydat na kierowcę będzie miał kilkadziesiąt sekund na prawidłową odpowiedź podczas testu. Nie będzie mógł wracać do pytań, by poprawić błędy. Znikną testy wielokrotnego wyboru. Prawidłowa będzie tylko jedna odpowiedź, pytania będą sformułowane w prosty sposób. Podczas egzaminu będą prezentowane symulacje komputerowe zdarzeń na drodze.

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kierowca, który pierwszy raz zda prawo jazdy, poddawany będzie okresowi próby przez dwa lata. W czasie jego trwania, między 4 a 8 miesiącem, będzie musiał odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenie praktyczne. Z tyłu samochodu będzie musiała znajdować się naklejka z zielonym listkiem klonowym. Nie będzie można przekraczać w terenie zabudowanym 50km/h, natomiast poza miastem młody kierowca nie będzie mógł jechać szybciej jak 80km/h. Na autostradzie i drodze ekspresowej maksymalna prędkość to 100km/h. Przy okazji przez pierwsze dwa lata nie będzie można pracować w charakterze kierowcy oraz prowadzić działalności polegającej na kierowaniu pojazdem kat. B. Jeżeli w trakcie trwania "próby" kierowca popełni dwa wykroczenia, starosta będzie mógł przedłużyć ten okres o kolejne 2 lata. Dotychczasowi posiadacze prawa jazdy w momencie, gdy przekroczą 24 punkty będą skierowani na kurs reedukacyjny.

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Komentuj:

~blofeld 2012-01-07

To ,że jeżdżą idiotycznie nie ma nic wspólnego ze szkoleniem i egzaminami.Jeśli ktoś chce wariować na drodze,to nawet najtrudniejszy egzamin nic tu nie da - i tak po zdaniu go będzie robił co chce.A to co uchwalił pseudosejm , to kuriozum światowe,idiotyzmy idiotyzmami poganiane.Pokażcie mi choć jeden kraj na świecie z tego typu pomysłami. P.S. Mój ojciec jeżdził autem od poł. lat 50-tych i nigdy nie miał żadnego wypadku , a wtedy egzaminy były kuriozalnie łatwe,jeśli w ogóle były.Ważne jest to co ma się w glowie a nie zdanie nawet egzaminu na pokaz, jeśli póżniej będzie się wszystko olewać.

~polpot 2012-01-06

mam prawko od ponad 10 lat, ani jednego mandatu, ani jednego punktu karnego, jednak jak patrze na dzisiejszych "mlodych" kierowców to bardzo się zastanawiam jak niektórzy mogli zdać egzamin

~polpot 2012-01-06

mam prawko od ponad 10 lat, ani jednego mandatu, ani jednego punktu karnego, jednak jak patrze na dzisiejszych "mlodych" kierowców to bardzo się zastanawiam jak niektórzy mogli zdać egzamin

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.