mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawo jazdy 2016 - CEPiK 2.0 opóźniony

Prawo jazdy 2016 - CEPiK 2.0 opóźniony

Kierowcy, którzy szykowali się na kolejne zmiany w prawie jazdy w roku 2016 roku mogą odetchnąć z ulgą. Wprowadzenie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami zostanie przesunięte co najmniej o sześć miesięcy. Wszystko przez nową wersję CEPiK 2.0.

Prawo jazdy 2016 - CEPiK 2.0 opóźniony

O zmianach, które miały czekać nowych kierowców w roku 2016 już pisaliśmy. Teraz jednak okazuje się, że wszystkie planowane modyfikacje zostaną przesunięte o co najmniej pół roku. Obecny poziom zaawansowania prac nad wdrożeniem systemu CEPiK 2.0 wskazuje na poważne ryzyka, z którymi wiązałoby się uruchomienie nowego systemu z dniem 4 stycznia 2016 r. Priorytetem jest zapewnienie prawidłowej obsługi spraw obywatelskich w skali całego kraju. Należy mieć przy tym na względzie, iż do uruchomienia zmienionych rozwiązań pozostaje 41 dni, zaś na dzień dzisiejszy do wydania pozostają w dalszym ciągu kluczowe dla tego procesu akty wykonawcze do ustawy Prawo o ruchu drogowym, pozostające zarówno w gestii ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jak i innych resortów. Dlatego MSWiA rekomenduje przesunięcie daty wdrożenia systemu w życie - czytamy w raporcie MSW dla auto.dziennik.pl

Problem polega na tym, że same zmiany dotyczące prawa jazdy mogłby wejść w życie, ale policjanci mieliby problemu z ewidencją kierowców, których po prostu nie mieliby gdzie rejestrować. Druga kwestia jest taka, że na nowym systemie miało opierać się wydawanie nowych praw jazdy, a także rejestrowanie samochodów. CEPiK 2.0 miał także umożliwiać sprawdzenie liczby punktów karnych na koncie, podstawowych danych na temat naszego samochodu, a pracodawcy mogliby sprawdzić uprawnienia swoich pracowników.

System nie jest gotowy, ponieważ nie przeszedł odpowiednich testów. Dla bezpieczeństwa postanowiono opóźnić jego wdrożenie o co najmniej sześć miesięcy, choć krążą głosy, że odroczenie może wynieść nawet rok. Do wprowadzenia CEPiK-u 2.0 jest potrzebna szybka zmiana przepisów. Odpowiednie dokumenty mają być gotowe już w przyszłym miesiącu. 

Tematy w artykule: prawo jazdy CEPiK

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

CEPiK - co to jest?

CEPiK - co to jest?

Aktualności 2017-01-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX - premiera w Genewie
Lexus UX - premiera w Genewie
Spekulacje na temat nowego crossovera od Lexusa weszły na wyższy poziom. Norweski oddział marki potwierdził plotki - lada moment na salonie w Genewie pojawi się zupełnie nowy model UX.