Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawo jazdy 2016 - CEPiK 2.0 opóźniony

Prawo jazdy 2016 - CEPiK 2.0 opóźniony

Kierowcy, którzy szykowali się na kolejne zmiany w prawie jazdy w roku 2016 roku mogą odetchnąć z ulgą. Wprowadzenie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami zostanie przesunięte co najmniej o sześć miesięcy. Wszystko przez nową wersję CEPiK 2.0.

Prawo jazdy 2016 - CEPiK 2.0 opóźniony

O zmianach, które miały czekać nowych kierowców w roku 2016 już pisaliśmy. Teraz jednak okazuje się, że wszystkie planowane modyfikacje zostaną przesunięte o co najmniej pół roku. Obecny poziom zaawansowania prac nad wdrożeniem systemu CEPiK 2.0 wskazuje na poważne ryzyka, z którymi wiązałoby się uruchomienie nowego systemu z dniem 4 stycznia 2016 r. Priorytetem jest zapewnienie prawidłowej obsługi spraw obywatelskich w skali całego kraju. Należy mieć przy tym na względzie, iż do uruchomienia zmienionych rozwiązań pozostaje 41 dni, zaś na dzień dzisiejszy do wydania pozostają w dalszym ciągu kluczowe dla tego procesu akty wykonawcze do ustawy Prawo o ruchu drogowym, pozostające zarówno w gestii ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jak i innych resortów. Dlatego MSWiA rekomenduje przesunięcie daty wdrożenia systemu w życie - czytamy w raporcie MSW dla auto.dziennik.pl

Problem polega na tym, że same zmiany dotyczące prawa jazdy mogłby wejść w życie, ale policjanci mieliby problemu z ewidencją kierowców, których po prostu nie mieliby gdzie rejestrować. Druga kwestia jest taka, że na nowym systemie miało opierać się wydawanie nowych praw jazdy, a także rejestrowanie samochodów. CEPiK 2.0 miał także umożliwiać sprawdzenie liczby punktów karnych na koncie, podstawowych danych na temat naszego samochodu, a pracodawcy mogliby sprawdzić uprawnienia swoich pracowników.

System nie jest gotowy, ponieważ nie przeszedł odpowiednich testów. Dla bezpieczeństwa postanowiono opóźnić jego wdrożenie o co najmniej sześć miesięcy, choć krążą głosy, że odroczenie może wynieść nawet rok. Do wprowadzenia CEPiK-u 2.0 jest potrzebna szybka zmiana przepisów. Odpowiednie dokumenty mają być gotowe już w przyszłym miesiącu. 

Tematy w artykule: prawo jazdy CEPiK

Podobne wiadomości:

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać prawo jazdy?

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać...

Aktualności 2016-10-11

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać dokumentu

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać...

Finanse i prawo 2016-07-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Na początku września oddano do ruchu wiadukt na autostradzie A4 na odcinku od węzła Rzeszów Wschód do węzła Jarosław Zachód.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj