mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawo jazdy 2016 - zmiany w przepisach

Prawo jazdy 2016 - zmiany w przepisach

Dwuletnia kwarantanna, dodatkowy kurs doskonalenia techniki jazdy oraz obowiązkowy kurs teoretyczny po zdaniu egzaminu - między innymi takie zmiany czekają kursantów w 2016 roku. Zobacz, co jeszcze w przyszłym roku zmieni się w przepisach na prawo jazdy.

Prawo jazdy 2016 - zmiany w przepisach

Od 4 stycznia 216 roku przyszłych kierowców czekają spore zmiany. Sama forma egzaminu teoretycznego i praktycznego pozostaną bez zmian, ale na kursantów spadną dodatkowe, obowiązkowe kursy, które trzeba będzie zaliczyć już po zdanym egzaminie. Pierwszą istotną zmianą będzie tymczasowe prawo jazdy, które otrzymają wszyscy ci, którzy po 4 stycznia 2016 r zdobędą uprawnienia. Tych kierowców będą dotyczyły nieco inne ograniczenia i restrykcje niż "pełno prawnych" kierujących. Istotną zmianą jest dodatkowy kurs z doskonalenia techniki jazdy na zamkniętym torze. Pomysł jest  bardzo słuszny, ale kurs będzie trwał... tylko godzinę. To stanowczo za mało. Przyjrzyjmy się dokładnie, co zmieni się w przepisach na prawo jazdy w 2016 roku:

 • Obowiązkowy, dodatkowy kurs teoretyczny
  Świeżo upieczeni kierowcy, którzy otrzymają uprawnienia po 4 stycznia 2016 roku będą musieli między 4 a 8 miesiącem (od dnia, w którym dokument zostanie wydany)  zgłosić się na dwugodzinny teoretyczny kurs doszkalający, prowadzony przez WORD. Kurs ten obejmował będzie czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty związane z prowadzeniem auta.
 • Obowiązkowe szkolenie z doskonalenia techniki jazdy
  Również pomiędzy 4 a 8 miesiącem od odebrania prawa jazdy, kierowca będzie miał obowiązek zgłosić się na dodatkowy kurs w tzw. ODTJ-ach, czyli Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Tam instruktorzy pokażą, jak należy zachować się w momencie, gdy auto wpadnie w poślizg. Gdy szkolenie dobiegnie końca, zaświadczenie o ukończeniu trzeba będzie pokazać staroście. Zła informacja jest taka, że kierowca będzie musiał go opłacić z własnej kieszeni. Koszt? Nie więcej niż 300 zł (100 zł teoria i 200 zł praktyka).
 • Dodatkowe ograniczenia dla świeżych kierowców
  Przez pierwsze 8 miesięcy od momentu otrzymania prawa jazdy, kierowców będą obowiązywały inne ograniczenia. Poza obszarem zabudowanym nie będą mogli jechać szybciej niż 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych nie więcej niż 100 km/h (nawet jeśli znaki zezwalają na więcej).
 • Zakaz pracy jako kierowca i zakaz zakładania działalności
  Podobni jak wcześniej, przez 8 pierwszych miesięcy od uzyskania uprawnień, nie będzie można zatrudnić się w charakterze kierowcy. Nie będzie można też założyć własnej działalności gospodarczej, ściśle związanej z zawodem kierowcy.
 • Dłuższy okres próbny
  Od 4 stycznia 2016 nowi kierowcy przez dwa lata muszą przejść okres próbny, w którym jeśli popełnią trzy wykroczenia drogowe lub jedno przestępstwo, mogą utracić uprawnienia. Dodatkowo, jeśli po popełnieniu dwóch wykroczeń stwierdzonych m.in. mandatem karnym lub prawo mocnym wyrokiem sądu, Starosta może ten okres wydłużyć o kolejne dwa lata.  
 • "Zielony listek"
  Na szybach samochodów nowych kierowców pojawi się też tzw. "zielony listek", który przez pierwsze 8 miesięcy będzie musiał być widoczny na przedniej oraz tylnej szybie. 
Tematy w artykule: przepisy prawo jazdy

Podobne wiadomości:

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

Komentuj:

~Michał 2016-02-22

Jeżeli są państwo w posiadaniu Ukraińskiego prawa jazdy, mogę pomóc w weryfikacji jego ważności. Samego prawa jazdy jak i dokumentów z nim związanych takich jak meldunek, karta pobytu czy certyfikat ukończenia szkoły. W razie potrzeby mogę taki dokument zweryfikować przy jego odbiorze. 00380689059159 Michał.

~Andrzej 2016-01-09

Gdyby ktoś szukał nowych testów to już udostępnili www.prawojazdy2016.pl

~w 2015-11-20

Ilość zmian w przepisach jest bardziej chorą niż same prawo. Te kursy sa nic nie warte, nikt nie opanuje wychodzenia z poślizgu po godzinie gledzenia i paru przejazdach po płycie. Wyciąganie pieniedzy. Dobrym pomyslem jest możliwość skierowania przez sąd (nie zakomplesionego policjancika) delikwenta na powtórny egzamin z jazdy lub przepisów. zależności od popełnionego czynu i ich częstotliwości. Lepszy efekt niz pogaduchy psychologa.

~obywatel 2015-11-19

Ja wysyłam dziecko na prawko - jeszcze uczeń, niech zda na papierek, jeździć zacznie za 4-5 lat samodzielnie jak pójdzie do pracy, to wtedy nauczy się jeździć. Okazjonalnie się przejedzie ale na samochodzie będzie listek który miesięcznie przejedzie ze mną 4000-5000 km. Gratulacje dla PO za nowe przepisy. Chyba, ze będą dawać po 500-ce po zdaniu prawka każdemu uczestnikowi od razu z listkiem.

~kierowca 2015-11-19

może zamiast młodych kierowców gnębić wyślijmy nareorieresztękierowców którzy nie znają nowych przepisów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.