mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawo jazdy jednak bez VAT!

Prawo jazdy jednak bez VAT!

To niewątpliwie dobra informacja dla przyszłych kandydatów na kierowców, jak i dla samych szkół jazdy. Ministerstwo Finansów postanowiło dać im prezent świąteczno-noworoczny i w wydanej interpretacji uznało, że szkolenia na prawo jazdy będą jednak zwolnione z podatku VAT.

Prawo jazdy jednak bez VAT!
Kiedy jesienią projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług znajdował się w początkowej fazie ścieżki legislacyjnej, pomysł opodatkowania podatkiem VAT ośrodków szkolenia kierowców nie przypadł do gustu chyba ani młodym osobom, które dopiero będą rozpoczynać swoją przygodę z czterema kółkami, ani też właścicielom prowadzącym szkoły jazdy. Zapowiadane objęcie podatkiem VAT szkolenia na prawo jazdy miało oznaczać, że kurs na kategorię B miał być od stycznia droższy o ok 300 zł, zaś podwyżki na kategorie C czy D miały wynieść nawet do tysiąca złotych.

Jak się jednak okazuje lobby właścicieli szkół nauki jazdy jest dość silne, bo resort finansów odpowiednio dla nich zinterpretował nowe przepisy ustawy. W odpowiedzi na interpelację posła Jerzego Maternę możemy przeczytać m.in., że:

"Usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E mieszczą się co do zasady w usługach kształcenia zawodowego (a te zgodnie z ustawą są zwolnione od podatku). Również usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, z uwagi na fakt, iż jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska,
należy uznać za kształcenie zawodowe."

Niestety powyższa interpretacja nie objęła kategorii A (motocykle), gdyż wg MF nie można takiego szkolenia uznać za kształcenie zawodowe. Tym samym od 1 stycznia 2011 roku usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie tej kategorii prawa jazdy będą objęte 23-procentowym podatkiem VAT. Chyba że będą prowadzone przez małe szkoły jazdy, których roczny przychód nie przekracza 150 tys. zł. Takie ośrodki będą bowiem zwolnione z podatku VAT.

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.