mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Egzamin na prawo jazdy to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu. Wszystko przez niską zdawalność, która jest sposobem na zarobek przez ośrodki szkoleniowe inkasujące za każdy egzamin ponad 100 zł. Posłowie PiS mają pomysł na zmianę sposobu finansowania WORD-ów.

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach
Najwyższa Izba Kontroli wyliczyła, że w 2015 roku przychody Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego składały się w 90 procentach z opłat za egzaminy, a skontrolowano zaledwie 7 ośrodków, gdzie zyski przekroczyły 60 mln zł. W całym kraju jest 49 placówek, a więc proceder ma sporą skalę.

Pomysł posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że pieniądze uzyskane z egzaminów trafią do budżetu państwa, a dopiero resort infrastruktury i budownictwa zajmie się dystrybucją pieniędzy – bez względu na liczbę kursantów, którzy nie zdali egzaminu.

Politycy zarzucają, że aktualne zasady nie są do końca przejrzyste, a WORD-y robią interes z oblewania kandydatów na kierowców. Test teoretyczny na prawo jazdy kat. B kosztuje 30 zł, a praktyczny 140 zł. Każdego roku o prawo jazdy ubiega się prawie 480 tys. osób. Wystarczy przemnożyć część tej grupy kilkukrotnie przez stawkę za egzamin, a wychodzą naprawdę ogromne kwoty.

Nowy sposób rozliczania powinien zlikwidować wszelkie podejrzenia o finansowy aspekt „oblewania” egzaminowanych. Ponadto powstanie specjalny system informatyczny, który losowo wybierze egzaminatorów. Wszystko po to, żeby uniknąć sytuacji, że osoba zdająca w czasie poprawki trafia na tą samą osobę.
Tematy w artykule: prawo jazdy

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Komentuj:

~Alko-Maty.pl 2017-07-17

Zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce. Obecny system egzaminów nie jest najlepszy, a wiele przypadków znam kiedy "na siłę" egzaminujący stara się oblać kursanta. Niewątpliwie zmiany są potrzebne.

marko1 2017-03-21

Można, można z godnie z prawem "gnębić" społeczeństwo co za tym idzie legalnie okradać z pieniędzy i bogacić się na obywtelach zestresowanych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja podsumowuje długi weekend
Policja podsumowuje długi weekend
Kolejny długi weekend za nami. Pomimo tego, że nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało kilka tysięcy funkcjonariuszy - statystyki nadal są przerażające.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic