mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawo jazdy: zmiany poczekają

Prawo jazdy: zmiany poczekają

Od kilku tygodni trwało istne oblężenie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Wprowadzono dodatkowe zmiany, a egzaminy odbywały się nawet w niedzielę. Wszystko z powodu nowych przepisów, które miały wejść w życie już za kilka dni. Okazuje się jednak, że część zmian znów poczeka.

Prawo jazdy: zmiany poczekają
To samo działo się na początku zeszłego roku. Wtedy po praz pierwszy miały zostać zmienione przepisy dotyczące przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy, wprowadzenia nowych kategorii i wzoru tego dokumentu, a także elektronicznego obiegu dokumentów w procesie wydawania uprawnień.

Ludzie w obawie przed zmianami szturmują WORD-y aby zdążyć wyznaczyć termin egzaminu na okres przypadający przed dniem 19 stycznia 2013 roku, kiedy w życie miały wejść przepisy ustawy o kierujących pojazdami z 05 stycznia 2011 roku. Na szczęście dla nich, kilka dni temu pojawiła sie oficjalna informacja z ministerstwa, że niektóre zmiany wejdą w życie dopiero za rok.

Przypominamy szybko, jakie zmiany czekają na świeżo upieczonych kierowców już od stycznia br. Pierwsza zmiana to cena oraz sposób przeprowadzania egzaminów. Za egzamin teoretyczny zapłacimy 30 zł (wcześniej 22 zł), a za praktyczny 140 zł (wcześniej 112 zł). Tzw. teoria składało się z testu, w którym trzeba było odpowiedzieć na 16 z 18 pytań. Uczestnicy kursu na prawo jazdy uczyli się jednak na pamięć około 500 pytań.

Teraz egzamin będzie się składał z 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie danej kategorii prawa jazdy. Do wyboru będzie odpowiedź: „tak” lub „nie” . Natomiast pytania z wiedzy specjalistycznej polegać będą na wyborze jednej z trzech odpowiedzi – „a”, „b” lub „c”. Teraz będzie to test jednokrotnego wyboru.

W zależności od znaczenia pytania będzie można uzyskać za prawidłową odpowiedź od 1 do 3 punktów. Łącznie za cały test będzie można uzyskać 74 punkty. Żeby zdać trzeba będzie mieć na koncie minimum 68 punktów. Czas trwania egzaminu to 25 minut. Jeśli chodzi o egzamin praktyczny, to nie ulega on zmianom.

Od stycznia wejdą w życie także nowe kategorie prawa jazdy (m.in. AM, A1 oraz A2), a także obowiązywać będzie nowy wzór dokumentu uprawniającego do prowadzenia auta.

Kolejne obostrzenia, w tym okres próbny dla młodych kierowców wejdą w życie w 2016 roku (od 3 stycznia). Jeśli uda nam się wówczas przejść egzaminy, czeka nas 2 letni okres, w którym będziemy poddani specjalnemu nadzorowi. W okresie między czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy trzeba będzie odbyć szkolenie oraz kurs. Kurs będzie trwał około 2 godzin i kosztował 100zł. Podczas kursu będą omawiane czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematyka wypadków obraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem i inne rzeczy z tym związane.

Kolejna nowość to szkolenie w ośrodku doskonalenia jazdy w formie zajęć praktycznych trwających 1 godzinę. Mają one uświadomić niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej i niedostosowanej do warunków ruchu prędkości oraz kształtować postawę defensywną u osoby szkolonej.

Po odbyciu powyższych praktyk, trzeba będzie je przedstawić u starosty powiatowego. Brak uczestnictwa w zaznaczonym okresie skutkować będzie odebraniem uprawnień.

Kolejne utrudnienie dla kierowców to tzw. zielony listek. Przez pierwsze 8 miesięcy od chwili uzyskania prawa jazdy na prowadzonym przez nas samochodzie z przodu i z tyłu musi się pojawić naklejka z liściem klonowym. Kierowca przez ten okres ma zakaz przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

Przez ten czas nie można podejmować pracy i prowadzić działalności związanej z zawodowym kierowaniem pojazdów. Jeżeli przez pierwsze dwa lata popełnimy dwa wykroczenia, okres próby zostanie wydłużony o kolejne dwa lata, a my będziemy zmuszeni udać się na kurs reedukacyjny. Gdybyśmy popełnili 3 wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, wówczas automatycznie cofnięte by zostały nasze uprawnienia do prowadzenia pojazdu.
Tematy w artykule: prawo jazdy

Podobne wiadomości:

Klasyczne Škody w Krakowie

Klasyczne Škody w Krakowie

Aktualności 2015-09-18

Polak w Pucharze Leona

Polak w Pucharze Leona

Aktualności 2006-03-31

Komentuj:

~ddd 2013-01-27

Ku*rwy Jeb*ne!

~dziadówka 2013-01-10

bardzo dobrze!!!!!!!!!

~dziad 2013-01-09

1000% poparcia

~aaaa 2013-01-08

nasrać tylko na te nowości i wyjechać z tego dziadostwa wstyd mi że mam obywatelstwo tego czegoś, kolejne ograniczenia dla młodych, nie dość że trudno o pracę, niższa minimalna, to jeszcze kolejne dziadostwo, zbudujcie drogi a nie ścieżki rowerowe gdzie osobówki ledwo się mijają a pieszy może sobie pofrunąć. KOLEJNE DZIADOSTWO W DZIADOSTWIE to jest zwykłe pieprzenie o bezpieczeństwie chodzi o kasę , zarobi się na kolejnych bzdurnych szkoleniach, jakich już pełno w stylu po pięćdziesiątce albo dla rolników praca biurowa, kto zatrudni może biurkowa, że się dupę na biurku wywali, nic więcej, bogaty wyjedzie zrobi uprawnienia za granicą a biedota będzie zapychać na piechotę już trzeba PANA po jajach całować że robotę na czarno daje,

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.