mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Policja przygotowuje duże zmiany w prawie o ruchu drogowym. Wpłyną one nie tylko na bezpieczeństwo na polskich drogach, ale także mają ułatwić niektóre procedury.

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017
Czekają nas spore zmiany w prawie drogowym. Policja pracuje aktualnie nad zmianami, które mogą zostać wdrożone w 2017 roku. Na początek poddano dyskusji tematy związane z mandatami. Dotychczas obcokrajowiec, który popełniał wykroczenie na polskich drogach musiał uiścić opłatę za mandat na miejscu. Bardzo często taki kierowca był eskortowany przez policję do najbliższego bankomatu. Od przyszłego roku patrole drogówki mają być wyposażone w terminale płatnicze. Płatność za mandaty dla obywateli Polski powinna pozostać bez zmian.

Żeby zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem pieszych, w projekcie nowych przepisów pojawi się zapis o bezwzględnym pierwszeństwie pieszego na pasach. Policja chce w ten sposób zmusić kierowców do zwalniania przed wszystkimi przejściami dla pieszych.

W ostatnim czasie kierowcy coraz częściej wykorzystują kamerki internetowe rejestrujące wykroczenia na drogach. Kilka miesięcy temu policja uruchomiła specjalne adresy mailowe, które umożliwiają przesłanie materiałów zawierających wykroczenia. Jednak nie zawsze prawo umożliwiało karanie takich osób. Nowe przepisy mają sprawić, że sprawcy wykroczeń zarejestrowanych przy pomocy kamery mają być każdorazowo karani mandatem. Przy okazji zostanie wydłużony czas, w jakim funkcjonariusz policji może nałożyć mandat na sprawcy wykroczenia. Dotychczas było to 14 dni, ale termin zostanie wydłużony do 30 dni. Dopiero po przekroczeniu tego terminu sprawa trafi do sądu.

Jedną z najbardziej oczekiwanych zmian przez kierowców korzystających z dróg szybkiego ruchu jest zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. W Polsce bardzo często dochodzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji, w których pojazdy ciężarowe wyprzedzają się przez kilka kilometrów, blokując oba pasy. Według nowych przepisów zakaz wyprzedzania ma dotyczyć wszystkich ciężarówek na autostradach.

Przy okazji jazdy po drogach szybkiego ruchu policja chce wdrożyć przepisy, które będą nakazywały kierowcom w razie zatoru zjechanie do krawędzi jezdni, na obu pasach. Dzięki temu po środku powstanie przestrzeń, która może się przydać dla służb ratunkowych.

Na razie wszystkie przedstawione pomysły są tylko projektami, które w niedalekiej perspektywie mogą się pojawić się w kodeksie drogowym.

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Akcja

Akcja "Znicz 2016" - policja podsumowuje...

Aktualności 2016-11-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport