mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prezydent podpisał: Od 1 stycznia ryczałt za używanie samochodu służbowego

Prezydent podpisał: Od 1 stycznia ryczałt za używanie samochodu służbowego

Skończą się problemy z właściwym ustalaniem podatku dochodowego od prywatnego użytkowania samochodów służbowych. Podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza od 1 stycznia 2015 roku stosowne regulacje w tym zakresie.

Prezydent podpisał: Od 1 stycznia ryczałt za używanie samochodu służbowego
Dzięki zmienionym przepisom, które znalazły się w ustawie z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, będzie można jednoznacznie ustalić wartość świadczenia uzyskiwanego przez pracownika z tytułu użytkowania samochodu służbowego dla celów prywatnych.

Według nowych przepisów wartość takiego świadczenia będzie wynosić 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 i 400 zł/miesiąc dla aut z większymi silnikami. Kwoty te przekładają się odpowiednio na 45 i 72 zł zryczałtowanego podatku dochodowego, jaki co miesiąc pracownik korzystający z auta służbowego będzie musiał odprowadzić do budżetu.

W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca - wartość świadczenia ustalana będzie za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych - w wysokości 1/30 ww. kwot. Jeżeli natomiast świadczenie przysługujące pracownikowi jest częściowo odpłatne, to przychodem pracownika jest różnica pomiędzy wartością określoną w ustawie i odpłatnością ponoszoną przez pracownika.

W efekcie wprowadzanych zmian pojawi się obciążenie wynikające z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek na ubezpieczenia społeczne w kwocie 100-150 złotych. O ile do tej pory posiadanie w firmie osobnej polityki samochodowej było wskazane, ale nie zawsze konieczne, teraz - wobec nadchodzących zmian w podatkach - ustawodawca w praktyce wymusił sporządzanie takiego wewnętrznego dokumentu, aby zachować spójność pomiędzy podatkami dochodowymi i VAT.
Tematy w artykule: samochód w firmie podatek prezydent

Podobne wiadomości:

Nowy podatek od używanych samochodów

Nowy podatek od używanych samochodów

Finanse i prawo 2016-07-19

90 lat samochodów Skody w służbie prezydenta

90 lat samochodów Skody w służbie prezydenta

Aktualności 2016-05-24

Komentuj:

~nick 2014-12-26

O tym nie słyszałem.

~radek 2014-12-05

A nie można by było obciążyć każdego kto jeździ samochodem służbowym kwotą biletu warszawskiego miesięcznego na wszystkie linie? Przecież oni też jeżdżą do pracy z domu a inni muszą za to płacić.

~bibi 2014-12-04

Pracownik użyczający swojego auta firmie dostaje kilometrówkę. Dlaczego gdy firma użycza jemu pojazdu nie może obciążyć pracownika też taką notą wynikającą z przejechanych kilometrów. Proste i przejrzyste.

~wojtek 2014-12-04

Kilometrówka od wieków taka sama: 0,8358zł/km. Ciekaw jestem jak z tego wybrną? Maja to gdzieś, bo jedni robią na tym machloje (lipne delegacje i przejazdy niepodatkowane) a drudzy tracą około 50%. Kiedy w końcu ta sprawa zostanie uregulowana?!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando