mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prezydent podpisał: Od 1 stycznia ryczałt za używanie samochodu służbowego

Prezydent podpisał: Od 1 stycznia ryczałt za używanie samochodu służbowego

Skończą się problemy z właściwym ustalaniem podatku dochodowego od prywatnego użytkowania samochodów służbowych. Podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza od 1 stycznia 2015 roku stosowne regulacje w tym zakresie.

Prezydent podpisał: Od 1 stycznia ryczałt za używanie samochodu służbowego
Dzięki zmienionym przepisom, które znalazły się w ustawie z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, będzie można jednoznacznie ustalić wartość świadczenia uzyskiwanego przez pracownika z tytułu użytkowania samochodu służbowego dla celów prywatnych.

Według nowych przepisów wartość takiego świadczenia będzie wynosić 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 i 400 zł/miesiąc dla aut z większymi silnikami. Kwoty te przekładają się odpowiednio na 45 i 72 zł zryczałtowanego podatku dochodowego, jaki co miesiąc pracownik korzystający z auta służbowego będzie musiał odprowadzić do budżetu.

W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca - wartość świadczenia ustalana będzie za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych - w wysokości 1/30 ww. kwot. Jeżeli natomiast świadczenie przysługujące pracownikowi jest częściowo odpłatne, to przychodem pracownika jest różnica pomiędzy wartością określoną w ustawie i odpłatnością ponoszoną przez pracownika.

W efekcie wprowadzanych zmian pojawi się obciążenie wynikające z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek na ubezpieczenia społeczne w kwocie 100-150 złotych. O ile do tej pory posiadanie w firmie osobnej polityki samochodowej było wskazane, ale nie zawsze konieczne, teraz - wobec nadchodzących zmian w podatkach - ustawodawca w praktyce wymusił sporządzanie takiego wewnętrznego dokumentu, aby zachować spójność pomiędzy podatkami dochodowymi i VAT.
Tematy w artykule: samochód w firmie podatek prezydent

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Niemcy chcą znieść podatek od elektrycznych aut

Niemcy chcą znieść podatek od elektrycznych...

Aktualności 2016-04-22

Komentuj:

~nick 2014-12-26

O tym nie słyszałem.

~radek 2014-12-05

A nie można by było obciążyć każdego kto jeździ samochodem służbowym kwotą biletu warszawskiego miesięcznego na wszystkie linie? Przecież oni też jeżdżą do pracy z domu a inni muszą za to płacić.

~bibi 2014-12-04

Pracownik użyczający swojego auta firmie dostaje kilometrówkę. Dlaczego gdy firma użycza jemu pojazdu nie może obciążyć pracownika też taką notą wynikającą z przejechanych kilometrów. Proste i przejrzyste.

~wojtek 2014-12-04

Kilometrówka od wieków taka sama: 0,8358zł/km. Ciekaw jestem jak z tego wybrną? Maja to gdzieś, bo jedni robią na tym machloje (lipne delegacje i przejazdy niepodatkowane) a drudzy tracą około 50%. Kiedy w końcu ta sprawa zostanie uregulowana?!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem
Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem
Od dzisiaj kierowcy mogą korzystać z obu nitek estakady katowickiej w Poznaniu. Drogowcy zapowiedzieli otwarcie południowej części przebudowanego obiektu.