mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prezydent podpisał - będą surowsze kary dla pijanych kierowców

Prezydent podpisał - będą surowsze kary dla pijanych kierowców

Wczoraj Prezydent RP podpisał nowelizację Kodeksu karnego, która wprowadza surowsze sankcje wobec osób prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości. Częściej i na dłużej m.in. zabierane będą prawa jazdy.

Prezydent podpisał - będą surowsze kary dla pijanych kierowców
Wprowadzone zmiany zakładają, że sądy będą wydawać zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów (lub pojazdów określonego rodzaju) na 3 lata, jeśli sprawca przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia po sprowadzeniu katastrofy w ruchu lądowym albo po spowodowaniu wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała. Jeśli sprawca w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego był już wcześniej skazany za prowadzenie pojazdu w tym stanie, będzie orzekany dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Podwyższona zostanie również górna granica okresu, na jaki będzie orzekany zakaz prowadzenia pojazdu - z 10 na 15 lat.

Po okresie 10 lat bez prawa jazdy będzie można starać się o jego odzyskanie. Jeśli sąd wyda taką zgodę, sprawca będzie mógł prowadzić jedynie pojazdy wyposażone w blokadę alkoholową

Utrata prawa jazdy to nie jedyne sankcje, jakie czekają na pijanych kierowców. Sąd będzie orzekać również na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości co najmniej 10.000 złotych,
a w razie jego śmierci na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. Jeśli nie ma takiej osoby, nawiązka zostanie orzeczona na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Według nowych przepisów przestępstwem będzie prowadzenie samochodu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę, której zostały cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Sprawca takiego czynu będzie podlegać karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Sądy będą mogły określić sposób podania wyroku do publicznej wiadomości przez umieszczenie odpisu
 z wyroku lub wyciągu z wyroku, ze wzmianką dotyczącą prawomocności, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej sądu, jeżeli sposób podania wyroku do publicznej wiadomości nie został określony w wyroku.

Nowe przepisy wprowadzają jeszcze inne sytuacje, w których będzie odbierane prawo jazdy. Jeśli w obszarze zabudowanym przekroczymy dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h, wówczas policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem. Podobna kara spotka nas, gdy liczba przewożonych osób przekroczy liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (przepis ten nie będzie dotyczył pojazdów komunikacji miejskiej).

Podpisana ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.

Podobne wiadomości:

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Komentuj:

e-Wycieraczki_pl 2015-07-02

Zgadza się,jeżeli tylko w praktyce droższe mandaty i surowsze kary będą miały przekład na poprawę bezpieczeństwa to jak najbardziej jestem za. Zobaczymy jednak co pokaże czas w tej sprawie. Pozdrawiam e-Wycieraczki.pl

KasiaMikina 2015-06-26

Oby to się tylko przeniosło na większe bezpieczeństwo na drodze...

Wieszal 2015-05-28

Już kilkuset kierowców straciło prawo jazdy, jak by jeszcze zaostrzyli kontrolę aby wyłapać tych co mimo to siadają za kółko to szybko pozbyli byśmy się części piratów drogowych.

Zbyszelski 2015-05-18

Od 18 Maja wchodzą w zycie nowe przepisy dotyczące prędkości i pijanych kierowców, ogólnie obie te grupy kierowców dostaną po kieszeni lub stracą prawko.

~Capsel 2015-04-10

1grud a mógłbyś to co napisałeś przetłumaczyć na polski urzędowy?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.