Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prezydent podpisał nowelizacje ustawy o kierujących pojazdami

Prezydent podpisał nowelizacje ustawy o kierujących pojazdami

W ostatnich dniach prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał dwie nowelizacje ustawy o kierujących pojazdami. Po zmianach będzie możliwe m.in. przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy wybranych kategorii w mniejszych miejscowościach.

Prezydent podpisał nowelizacje ustawy o kierujących pojazdami
Pierwsza nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami umożliwi przyszłym motocyklistom i kierowcom zdawanie egzaminu na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 lub B nie tylko w miastach wojewódzkich oraz miastach na prawach powiatu, ale także w mieście wskazanym przez sejmik województwa na wniosek marszałka województwa.
    
Dotychczas egzaminy na najpopularniejsze kategorie prawa jazdy odbywały się wyłącznie w miastach wojewódzkich, na prawach powiatu albo w których do 31 grudnia 1998 r. funkcjonowały wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Zgodnie z uchwaloną ustawą tworzenie dodatkowych ośrodków egzaminacyjnych nie będzie obowiązkowe. Organy samorządu województwa, posiadające najlepsze rozeznanie w sytuacji na rynku szkoleń na prawo jazdy w danym regionie, będą mogły podjąć decyzję o utworzeniu ośrodka egzaminacyjnego w mieście posiadającym układy komunikacyjne (ronda, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, ulice składające się z kilku pasów ruchu) wystarczające do organizowania egzaminów na najpopularniejsze kategorie prawa jazdy.  

Druga nowelizacja ustawy zawiera więcej zmian, choć może nie mających aż tak bezpośredniego wpływu na przeciętnego polskiego kierowcę.

Zmiany dotyczą m.in. uznawania krajowego prawa jazdy wydanego przez państwo, z którym Polska zawarła umowę międzynarodową o wzajemnym uznawaniu prawa jazdy. Dzięki tej zmianie możliwe będzie uznawanie m.in. tureckiego krajowego prawa jazdy.

Zwiększy się także zakres zadań wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego o organizowanie egzaminów na prawo jazdy dla osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie określonym umową międzynarodową, której stroną jest Polska. Dzięki tej zmianie m.in. żołnierze amerykańscy będą mogli zdawać egzaminy na prawo jazdy w Polsce.

Kolejna nowość to zachowanie nabytych uprawnień do wykonywania badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu m.in. absolwentom filozofii chrześcijańskiej ze specjalizacją filozoficzno-psychologiczną lub posiadającym taki dyplom w zakresie psychologii.

Podobne wiadomości:

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać prawo jazdy?

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać...

Aktualności 2016-10-11

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać dokumentu

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać...

Finanse i prawo 2016-07-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Twórca DSG pozywa koncern VW
Twórca DSG pozywa koncern VW
Szefostwo koncernu Volkswagen nie ma łatwego życia przez ostatni rok. Cały czas ciągnie się afera Dieselgate, a do listy problemów dołączył były szef marki Bentley i Bugatti, który pozwał niemieckiego producenta do sadu.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj