mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prezydent podpisał nowelizacje ustawy o kierujących pojazdami

Prezydent podpisał nowelizacje ustawy o kierujących pojazdami

W ostatnich dniach prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał dwie nowelizacje ustawy o kierujących pojazdami. Po zmianach będzie możliwe m.in. przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy wybranych kategorii w mniejszych miejscowościach.

Prezydent podpisał nowelizacje ustawy o kierujących pojazdami
Pierwsza nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami umożliwi przyszłym motocyklistom i kierowcom zdawanie egzaminu na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 lub B nie tylko w miastach wojewódzkich oraz miastach na prawach powiatu, ale także w mieście wskazanym przez sejmik województwa na wniosek marszałka województwa.
    
Dotychczas egzaminy na najpopularniejsze kategorie prawa jazdy odbywały się wyłącznie w miastach wojewódzkich, na prawach powiatu albo w których do 31 grudnia 1998 r. funkcjonowały wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Zgodnie z uchwaloną ustawą tworzenie dodatkowych ośrodków egzaminacyjnych nie będzie obowiązkowe. Organy samorządu województwa, posiadające najlepsze rozeznanie w sytuacji na rynku szkoleń na prawo jazdy w danym regionie, będą mogły podjąć decyzję o utworzeniu ośrodka egzaminacyjnego w mieście posiadającym układy komunikacyjne (ronda, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, ulice składające się z kilku pasów ruchu) wystarczające do organizowania egzaminów na najpopularniejsze kategorie prawa jazdy.  

Druga nowelizacja ustawy zawiera więcej zmian, choć może nie mających aż tak bezpośredniego wpływu na przeciętnego polskiego kierowcę.

Zmiany dotyczą m.in. uznawania krajowego prawa jazdy wydanego przez państwo, z którym Polska zawarła umowę międzynarodową o wzajemnym uznawaniu prawa jazdy. Dzięki tej zmianie możliwe będzie uznawanie m.in. tureckiego krajowego prawa jazdy.

Zwiększy się także zakres zadań wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego o organizowanie egzaminów na prawo jazdy dla osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie określonym umową międzynarodową, której stroną jest Polska. Dzięki tej zmianie m.in. żołnierze amerykańscy będą mogli zdawać egzaminy na prawo jazdy w Polsce.

Kolejna nowość to zachowanie nabytych uprawnień do wykonywania badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu m.in. absolwentom filozofii chrześcijańskiej ze specjalizacją filozoficzno-psychologiczną lub posiadającym taki dyplom w zakresie psychologii.

Podobne wiadomości:

Skoda oddała Superba prezydentowi Czech

auto motor i sport 0000-00-00

Czeskie państwo wspiera czeską markę i na odwrót - niedawno Skoda wręczyła swojemu prezydentowi nową flagową limuzynę - odświeżony model Superb.

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando