mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca marca

Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca marca

Prezydent RP, Bronisław Komorowski, podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która reguluje kwestie odliczania podatku VAT od samochodów zakupionych na firmę. Jeszcze tylko do końca marca jest możliwość odliczenia 100 proc. podatku VAT od samochodów z homologacją ciężarową.

Podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw kompleksowo reguluje zasady rozliczania podatku VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Zgodnie z nowymi przepisami, do których stosowania Polska została upoważniona przez unijne instytucje, ograniczono do wysokości 50% prawo do odliczania VAT od zakupu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu silnikowych pojazdów drogowych, a także VAT naliczanego od wydatków związanych z tymi pojazdami, jeśli pojazd nie jest używany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Powyższe ograniczenie nie ma zastosowania do pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg lub pojazdów silnikowych posiadających łącznie z siedzeniem kierowcy więcej niż dziewięć miejsc siedzących, a także do aut osobowych, które są w całości wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej podatnika. Do tego typu aut niezbędne będzie prowadzenie dość skomplikowanej dokumentacji, która będzie zawierać m.in. wszystkie wyjazdy danym pojazdem.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

90 lat samochodów Skody w służbie prezydenta

90 lat samochodów Skody w służbie prezydenta

Aktualności 2016-05-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mazda 6 wchodzi do salonów
Mazda 6 wchodzi do salonów
Odświeżona Mazda 6 swoją polską premierę miała podczas kwietniowych targów motoryzacyjnych Poznań Motor Show 2018. Teraz auto wchodzi do salonów. Co zmieniło się w nowej „szóstce”?