mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca marca

Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca marca

Prezydent RP, Bronisław Komorowski, podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która reguluje kwestie odliczania podatku VAT od samochodów zakupionych na firmę. Jeszcze tylko do końca marca jest możliwość odliczenia 100 proc. podatku VAT od samochodów z homologacją ciężarową.

Podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw kompleksowo reguluje zasady rozliczania podatku VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Zgodnie z nowymi przepisami, do których stosowania Polska została upoważniona przez unijne instytucje, ograniczono do wysokości 50% prawo do odliczania VAT od zakupu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu silnikowych pojazdów drogowych, a także VAT naliczanego od wydatków związanych z tymi pojazdami, jeśli pojazd nie jest używany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Powyższe ograniczenie nie ma zastosowania do pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg lub pojazdów silnikowych posiadających łącznie z siedzeniem kierowcy więcej niż dziewięć miejsc siedzących, a także do aut osobowych, które są w całości wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej podatnika. Do tego typu aut niezbędne będzie prowadzenie dość skomplikowanej dokumentacji, która będzie zawierać m.in. wszystkie wyjazdy danym pojazdem.

Podobne wiadomości:

Auta z pełnym odliczeniem podatku VAT

auto motor i sport 0000-00-00

Dzięki luce w przepisach (stare wygasły, a nowe nie zaczęły jeszcze obowiązywać) wróciła możliwość przerabiania aut osobowych o masie do 3,5 t na "ciężarówki".

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.