mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca marca

Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca marca

Prezydent RP, Bronisław Komorowski, podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która reguluje kwestie odliczania podatku VAT od samochodów zakupionych na firmę. Jeszcze tylko do końca marca jest możliwość odliczenia 100 proc. podatku VAT od samochodów z homologacją ciężarową.

Podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw kompleksowo reguluje zasady rozliczania podatku VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Zgodnie z nowymi przepisami, do których stosowania Polska została upoważniona przez unijne instytucje, ograniczono do wysokości 50% prawo do odliczania VAT od zakupu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu silnikowych pojazdów drogowych, a także VAT naliczanego od wydatków związanych z tymi pojazdami, jeśli pojazd nie jest używany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Powyższe ograniczenie nie ma zastosowania do pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg lub pojazdów silnikowych posiadających łącznie z siedzeniem kierowcy więcej niż dziewięć miejsc siedzących, a także do aut osobowych, które są w całości wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej podatnika. Do tego typu aut niezbędne będzie prowadzenie dość skomplikowanej dokumentacji, która będzie zawierać m.in. wszystkie wyjazdy danym pojazdem.

Podobne wiadomości:

90 lat samochodów Skody w służbie prezydenta

90 lat samochodów Skody w służbie prezydenta

Aktualności 2016-05-24

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi L200 pickupem roku 2017
Mitsubishi L200 pickupem roku 2017
Mitsubishi L200 otrzymał tytuł Best Pickup na ceremonii Carbuyer Awards 2017. Jurorzy docenili L200 za jego twardy charakter i mocny, czterocylindrowy dieslowski silnik 2,4 l.