mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prezydent podpisał zmiany dot. fotelików dziecięcych

Prezydent podpisał zmiany dot. fotelików dziecięcych

Prezydent RP, Bronisław Komorowski, podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza istotne zmiany dotyczące przewożenia dzieci i konieczności używania fotelików.

Prezydent podpisał zmiany dot. fotelików dziecięcych
Zgodnie ze zmienionymi przepisami o konieczności używania fotelika przez dziecko nie będzie już decydował wzrost i wiek dziecka, a jedynie sam wzrost. Do tej pory dziecko, by nie musiało siedzieć w foteliku, musiało mieć ukończone 12 lat lub mieć powyżej 150 cm wzrostu. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów będzie obowiązywało jedynie kryterium wzrostu, które pozostanie bez zmian i będzie wynosić 150 cm.

Będą jednak dwa wyjątki od powyższej reguły. Dziecko o wzroście powyżej 135 cm będzie mogło podróżować bez fotelika na tylnej kanapie, jeśli nie ma możliwości zapewnienia mu odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa. Dostępne na rynku modele fotelików najczęściej są bowiem przeznaczone dla dzieci o masie maksymalnie do 36 kg. Eksperci zwracają jednak uwagę na większe niebezpieczeństwo obrażeń w razie jakiegoś zdarzenia drogowego, dlatego o ile jest możliwe, powinniśmy przewozić dziecko w przeznaczonych do tego fotelikach.

Drugim wyjątkiem od konieczności stosowania fotelika jest sytuacja, gdy w aucie na tylnej kanapie nie zmieszczą się obok siebie trzy foteliki. Wówczas jedno z trójki dzieci, jednak koniecznie mające minimum trzy lata, może jechać, zabezpieczone jedynie pasami bezpieczeństwa.

Nowelizacja precyzuje także przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa, poprzez wprowadzenie obowiązku informowania pasażerów o konieczności używania pasów w autobusach wyposażonych w pasy. Ustawa precyzuje również przepisy dotyczące zwolnienia z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa lub urządzeń przytrzymujących dla dzieci na podstawie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego oraz przewiduje możliwość zwolnienia z obowiązku używania pasów żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wykonujących czynności ochronne.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Madamo 2015-05-18

Nie każdego stać na SUVa aby umieścić trzy foteliki dziecięce na tylnim siedzieniu. Przepisy rzadko ułatwiają życie najbiedniejszej klasie a ten zdaje się takim być. Jeśli kogoś stać niech kupuje ale niech inni też mogą sobie radzić bez łamania przepisów.

~Janusz. Ojciec Trzech Córek 2015-05-05

4x4 koniecznie.Byłem ostatnio w Mercedesie i co mi zaoferowano? Co spełnia moje potrzeby ? Ani A , B , C , E, GLK no mam wybór Citan albo V. wzorce bezpieczeństwa... W volvo podobnie s,v, nawet xc 60 mały ,zostaje xc 90 w sam raz dla rodziny z polskim portfelem.Przeraża mnie to,że prawo dostosowano do rynku czytaj koncernów a nie patrzy się na dobro dziecka. Jakie samochody w Polsce znajdują się w segmencie aut rodzinnych? porażka!

~w 2015-05-05

Jest wolny rynek i on decyduje, o tym jakie auta się produkuje. Widocznie tak szeroki Suv sie nie sprzeda wg. producentów i dlatego nie ma go w ofercie. Sa Vany, ale Ty musisz przecież mieć 4x4 i grube opony...

~Janusz Ojciec Trzech Dziewczynek 2015-05-03

Niesamowite.Już od kilku lat poszukuje suva w którym mógłbym wygodnie umieścić trzy foteliki obok siebie. W dobie polityki pro rodzinnej legalizuje się zbyt wąskie samochody zamiast wpłynąć na producentów by produkowali odpowiednie samochody.Parodia?czy rzeczywistość?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.