mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Promocja na mandaty

Promocja na mandaty

W kwestii fotoradarów nic nas już chyba nie zaskoczy. Najpierw nastawiano na polskich drogach kilkaset masztów, z czego tylko kilka procent było aktywnych. Potem większość została zlikwidowana, by znów powstawały nowe. Z roku na rok rośnie ilość zdjęć wykonywanych przez te maszyny, ale nadal słaba jest skuteczność ściągania pieniędzy z tych wykroczeń. GITD ma na to sposób.

Promocja na mandaty
Kierowcy w Polsce nie mają łatwego życia. Co chwila na drodze spotykają fotoradary. Te oznakowane i te nieznakowane. Niebawem na wielu drogach zostanie wprowadzony odcinkowy pomiar prędkości. Za wykroczenia związane z przekraczaniem prędkości uwiecznione na zdjęciach co dzień łapanych jest kilkanaście tysięcy osób.

Nietrudno się domyślić, że taka ilość skutecznie zapycha wymiar sprawiedliwości. Obecny sposób egzekwowania ma swoje korzenie jeszcze w latach siedemdziesiątych, dlatego coraz więcej spraw kończy się umorzeniem.

GITD ma jednak pomysł na to jak poradzić sobie z natłokiem wykroczeń. Proponowane są dość radykalne zmiany wedle których będzie możliwe uniknięcie  punktów karnych jeżeli do 21 od otrzymania powiadomienia o wykroczeniu kierowca dobrowolnie opłaci mandat. Będzie się to wiązało z 20 procentowym upustem, a inspekcja nie będzie sprawdzała kto prowadził pojazd, w efekcie czego punkty karne nie zostaną przyznane. Jednak takich wykroczeń nie będzie można kolekcjonować w nieskończoność. Jeżeli w ciągu roku nazbieramy kar na ponad tysiąc złotych, to przez następny czeka nas podwojenie stawki za każdy mandat.

Jednak najbardziej "życiowym" rozwiązaniem będzie możliwość obejrzenia zdjęcia z fotoradaru przez internet, co znacznie ułatwi sprawę regulowania płatności za mandat.

Mamy spore wątpliwości co do tego czy takie zmiany pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo na drogach. Z pewnością przyspieszą one bogacenie się państwowej kasy. Zamożni kierowcy lubiący łamać przepisy, którzy do tej pory byli temperowani przez punkty karne nie będą już mieli takiego straszaka. Owszem, obecny system jest bardzo niewydolny, ale wszystkie kierunki póki co zmierzają ku przyspieszeniu wpływu dochodów z tytułu mandatów zamiast zmianie mentalności polskich kierowców.
Tematy w artykule: mandaty fotoradary

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Komentuj:

pswbzyk 2012-10-20

Nie baranie jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nie jest to samo bo wiedząc że masz coś w rodzaju abonamentu to będziesz tak wariował że pozabijasz więcej osób. Dla mnie kary powinny byc podniesione dziesięciokrotnie, ja przepisów nie łamie i nie mam się czego obawiać. Nie zamierzam za baranów płacić abonamentów. Niech sami płacą i to dziesięciokrotnie więcej.

~Nie.....Normalny? 2012-10-07

Czegos tutaj nie rozumiem. Przeciez fotoradary, czy tez ich atrapy sluza do ewentualnego wychamowania nadmiernie szybko jadacego auta w miejscach, gdzie najczesciej moze stanowic to zagrozenie. Czyli mowiac po polsku lamiacego przepisy kierowcy. Kto sie nie podporzadkuje dostaje focie i kare finansowa. Czego ma sie obawiac kierowca stosujacy sie prawidlowo do przepisow? Dlaczego ciagle pisza i strasza nas, ze bedzie ciezej bo kolejne puszki znowu gdzies zamontowali? Strasza piratow a nie normalnych, uczciwych kierowcow. Inna sprawa, ze atrapa nie robi zdjecia, odgrywa jednak role straszaka. Kierowca jadacy z nadmierna predkoscia zwalnia i tym samym cel zostaje osiagniety. Logiczne. A pamietacie atrapy policjantow- tez dzialalo. Jeszcze inna sprawa jest, ze niedoswiadczeni a czasem i doswiadczeni kierowcy, widzac radar zwalniaja do 40kmh albo jeszcze mocniej- no ale to juz temat dla szkol nauki jazdy. Sorry za brak polskich liter Pozdrawiam i szerokiej drogi

~Greg12 2012-10-06

No to może radykalniej. Nie ustawiamy fotoradarów, a każdy kierujący płaci abonament roczny 1000zł. Wyjdzie na jedno jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, a kasy będzie więcej. Co za kretyn w GITD to wymyślił. Pierwszy do zwolnienia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.