mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przedsiębiorcy przeciwko karaniu właścicieli aut

Przedsiębiorcy przeciwko karaniu właścicieli aut

Czy wejdą w życie zmiany dotyczące karania mandatami za przekroczenie prędkości właścicieli, a nie kierujących samochodami? Projekt zmian jest już w Sejmie, jednak spotkał się ze sporym sprzeciwem przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy przeciwko karaniu właścicieli aut
Na ostatnim posiedzeniu Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia m.in. poselskiego projektu nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym odbyła się dyskusja o jego wadach i zaletach. Głównym założeniem projektu jest zamiana postępowania mandatowego na postępowanie administracyjne, w przypadku nakładania kar za przekroczenie dozwolonej prędkości lub poruszanie się niezgodnie ze wskazaniami sygnalizacji świetlnej, ujawnionego przy użyciu urządzeń rejestrujących, potocznie nazywanych fotoradarami.

Przedsiębiorcy, zwłaszcza z branż leasingu, wynajmu i transportowej, skrytykowali jednak projekt zmian. Twierdzą, że jest on trudny do zaakceptowania, z powodów prawnych, biznesowych, ale także z punktu widzenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Konfederacja Lewiatan na przykład uważa, że to zły pomysł, aby właściciele, a nie kierujący samochodem płacili mandaty za przekroczenie prędkości.

- Zamiana kwalifikacji czynu polegającego na "przekroczeniu prędkości", z wykroczenia na delikt administracyjny i to tylko wówczas, gdy czyn wykryty zostanie przy użyciu fotoradarów, mimo że budzi uzasadnione wątpliwości natury prawnej (jako że ogranicza prawa procesowe osób obwinionych), nie stanowi istoty problemu. Podstawowe pytanie brzmi, kto ma być karany – osoba, która dopuściła się naruszenia, czy też inny podmiot, np. właściciel samochodu, jak proponuje się w projekcie? Karanie właściciela samochodu, a nie osoby "winnej" wykroczenia spowoduje, że nakładana kara przestanie spełniać swoje podstawowe funkcje – represyjną i prewencyjną. Zmiany spowodują więc z jednej strony, że co do zasady wysokie kary finansowe obowiązani będą płacić właściciele samochodów – najczęściej przedsiębiorcy. Z drugiej zaś, wbrew intencjom ustawodawcy, nie zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem de facto zmiany spowodują zaniechanie poszukiwania sprawców wykroczeń, a w konsekwencji na osoby te, nie będą nakładane punkty karne, które mogłyby spowodować np. zatrzymanie prawa jazdy – mówi Bartosz Wyżykowski, radca prawny zastępca dyrektora departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu, Andrzej Sugajski także poddaje w wątpliwość założenia projektu. - Czy niewydolność systemu, o którym piszą autorzy projektu w uzasadnieniu, jest wystarczającym powodem, aby rezygnować z karania sprawców nagminnie przekraczających prędkość, w kraju o wysokim wskaźniku śmiertelności na drogach? Idąc dalej, czy przedsiębiorcy dysponujący dużymi flotami aut są najwłaściwszą grupą, która w imieniu powołanych do tego instytucji, miałaby ścigać i karać sprawców wykroczeń? – dodaje.

- Oczekujemy rozsądnego stanowiska rządu na temat rozwiązań zaproponowanych w projekcie - mówi Maciej Wroński, przewodniczący Transport i Logistyka Polska. Przy dobrej woli, bazując na rozwiązaniach zaproponowanych przez posłów, można wprowadzić zapisy, które skorygują najbardziej kontrowersyjne zasady zaproponowane w projekcie. I tak można wprowadzić zasadę, iż w przypadku przekazania organowi prowadzącemu postępowanie dokumentów potwierdzających fakt kierowania lub używania przez konkretną osobę pojazdu w danym miejscu i czasie, kara nakładana byłaby na kierującego pojazdem. Takimi dokumentami mogłyby być dokumenty związane ze stosowaniem tachografów cyfrowych (wykresówki, wydruki z kart kierowcy, wydruki z tachografu cyfrowego itp.), ewidencje wykorzystania pojazdów służbowych, umowy krótkotrwałego wynajmu lub użyczenia pojazdu. Jeżeli jednak projekt będzie forsowany w brzmieniu przedłożonym, bez uwzględnienia uwag pracodawców to wielu z nich będzie musiało zweryfikować celowość prowadzenia dalszej działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Kwestia karania mandatami za przekroczenie prędkości jest najbardziej kontrowersyjnym elementem propozycji nowelizacji przepisów. Jednak nie jedynym. Posłowie szykują inne zmiany w mandatach. Na przykład wysokość grzywny za przekroczenie dopuszczalnej prędkości będzie uzależnione od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedzający i będzie się kształtować od 3% (za przekroczenie od 11 do 20 km/h) do 20% (powyżej 50 km/h). Również 20% średniej pensji będzie kosztować przejechanie na czerwonym świetle. Kary pieniężne będą podwyższane dla notorycznie łamiących wykroczenia.

Projekt nowelizacji przepisów znajduje się obecnie na etapie podkomisji. Będziemy obserwować, czy w obecnej postaci trafi pod obrady Sejmu, czy jednak zostanie zmieniona zgodnie z sugestiami przedsiębiorców.


Podobne wiadomości:

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~wyborca 2015-07-23

w RZĄDZIE TO NIE SIEDZĄ CIULE TYLKO CWANIACY ŻERUJĄCY NA KIEROWCACH , TO NJAGORSZY ODŁAM MAFII BO CHRONIONY PRZEZ RZĄD. KILKU CWANIAKÓW Z MINISTERSTWA INFRASTRUKTURY URZĄDZIŁO SOBIE ELDORADO. PEWNIE ZMIANA RZĄDU NIC NIE ZMIENI, BO SITWA W MINISTERSTWACH POZOSTAJE I TO ONI PODSUWAJĄ TE GENIALNE POMYSŁY JAK NAS OGOLIĆ DO ZERA. Obrzydliwa mafia , mam nadzieję że PIS poradzi sobie z tym antyspołecznym elementem i zrobi czystki w ministerstwach aż do sprzątaczki.

~Wojt3k 2015-05-22

Proszę napiszcie czasem co za ciul wprowadza tego typu poselskie inicjatywy - zbliżają się wybory jesienią i... chyba nie dostanie mandatu - posła

~cccccccc 2015-05-16

zera nic madrego nie wymysla

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.